28 Şubat 2017 Salı

1/72 I T-90 I Zvezda


Son dönemde çok fazla Zvezda kiti yaptım. En son olarak da elimde T-90 kiti vardı. Çok fazla modern tank tecrübem olmasa da bu kiti yapmaya karar verdim. 1/72 boyuta göre çok fazla detay içeren bir kitle karşılaştım.


Kit snap-fit olmadığından birleştirme aşamasında çok fazla sıkıntı çıkartmadı. Tankın taret kısmında çok fazla küçük parça vardı. Ama hepsi yerine çok rahat oturdular. Arkada yer alan çeki zinciri ve variller birbirleriyle çakıştılar ve yerlerine zor oturttum.


Bu tankın boyama aşamasında en büyük hatam siyah renkle astarlamam oldu. Tankın rengi koyulaştı ve bu koyuluğu ne yaptıysam aşamadım. Keşke gri renkle astarlasaydım tankı.


Astar sonrasında tankı ana rengi olan yeşille boyadım. Bazı yerleri bilerek koyu bıraktım. Yine açık renk olmasını istediğim yerleri NATO yeşiliyle boyadım. Aslında amacım monotonluğu kırmaktı ama koyu astar nedeniyle renk istediğim kadar açılmadı.


Tankın boyama aşaması bittikten sonra parlak vernik atıp kurumasını bekledim. Kuruduktan sonra zaten az olan dekalleri yerlerine yapıştırdım. Zaten Rus tankalarında çok fazla yazı, işaret olmuyor. O yüzden dekaller de az sayıdaydı.


Dekaller yerine yapışıp tamamen kuruduktan sonra bir kez daha parlak vernik attım. Tankın üzerine eklenen her tabaka rengi biraz daha koyulaştırdı. Her şey o siyah astarla başlamıştı. O aşamadan sonra her uygulamadan sonra koyuluk daha da arttı.


Tankın boyaması bitip verniği de kuruyunca yıkama işlemine geçtim. Yıkama için yeşil araçlar için hazırlanmış solüsyonlardan kullandım. Izgara olan yerleri panel liner ile doldurdum.


Yıkama işlemi bittikten sonra tahmin edebileceğiniz gibi tank bir miktar daha koyulaştı. Bir aşamada yapılan hata sonrasında ne yaparsanız yapın düzelmiyor. Tankı yıkama sonrası mat vernikle vernikledim. Varillerde kalıp izi olduğu uyarısını alınca varilleri tekrardan söktüm.


Tankın taretinin üzerinde yer alan topla gövdenin birleşim yerindeki koruma muşambasını haki renkte boyadım. Aslında haki tercih etmemin nedeni monotonluğu bozup hareket kazandırmaktı. Ama genel rengin içinde kayboldu maalesef.


Mat vernik de kuruyunca işin eskitme kısmı başladı. Modern tanklarda pas olmayınca eskitme de pek eğlenceli geçmiyor. Öncelikle çıkıntı kısımlara kurşun kalemle metal efekti vererek başladım.


Tankın varilleri için uyarılmıştım. Varillerde bulunan kalıp izlerini yok ettim. Sonrasında bir tanesini siyaha diğeriniyse 3 renkli kamuflaja boyadım. Tank çok monoton olduğundan hareket kazandırırım diye ümit etmiştim.


Önce tankın paletlerine toz efekti uyguladım. Zaten kurşun kalemle parlama yapmıştım. Sonrasında tekerleklerin üzerine pigment ve terebentinle tozlanma yaptım. Islak çamur efektiyle bazı yerlere dokundum. 


Tankın yan ve alt yüzeyine diş fırçasına ıslak çamur efekti bulaştırıp sonrasında püskürttüm. Paletlerden fırlayan çamuru yapmaya çalıştım. Yanda yer alan korumaların üzerine de toz pigmenti sürdüm.


Tankın üst yüzeyini eskitirken çok karanlık olduğunu düşünerek biraz aydınlatmak istedim. Önce çöl kumu solüsyonuyla sonra da kum solüsyonuyla yıkadım. Ama istediğim olmadı. Boşluklara doldu sıvılar ve kuytu yüzeyler koyu olacağına açık renk oldu. Tank gerçekçilikten uzaklaştı.


Yanda yer alan egzos bölümüne de siyah pigment uyguladım. Ama o kısım zaten çok koyu olduğundan göze çarpmadı pigmentler.


Gövde istediğim gibi olmayınca ben de tarete geçtim. Taretin yan yüzeylerine streaking grime ile akıntı yaptım. Tankın yan yüzeyleri solsun istedim. Tek yaptığım doğru bu oldu sanırım.


Taretin üzerinde yer alan çıkıntı kısımlara bir kez daha açık yeşil renkle parlamalar yaptım. Bu parlamaların üzerine de tekrardan kurşun kalemle metalik efekt verdim.


Tüm tareti toz efektiyle kapladım. Daha sonra white spirit ile yıkama yaptım. Aslında yıkama yapmamam lazımdı. Yine kuytu kısımlar tozlu oldular. Tankın koyu olması gereken yerleri tozlu oldu. 


Taretin aşağı bakan kısımlarına pigment halindeki toz efektiyle kapladım. O bölümler tozu toplar diye düşünüyorum. Taretin alt kısmı unutulursa eğer temiz kalıyor ve dikkat çekiyor. 


Arkada yer alan benzin bidonlarına siyah renkle yıkadım. Benzinin doldurulduğu bölgeye benzin bulaşı yaptım. Yine üst kısımdan aşağıya doğru akıntılar yaparak bidonların eskitmesini bitirdim.


Tankın üzerinde yer alan ızgara kısımlarını biraz çöl kumuyla kirlettim.Bu bölge çok parlak olunca panel liner ile biraz daha üstünden geçtim. Alacalı bir renk oluştu sonuç olarak.


Hiç içime sinmese de son bir hata kontrolü yaparak tankı bitirdim. Aslında kamuflaj yapsam bu kadar hata olmayacaktı. Ama sonuç olarak en iyi model bitmiş modeldir diyerek bitirdim.


Bu tankta hatalar siyah renk astarlamamla başladı. Sonrasında standart uygulamalardan ne kadar uzaklaştıysam o kadar işler sarpa sardı. Bundan sonra benzer hataları yapmamayı öğrenmiş oldum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder