1 Mart 2017 Çarşamba

1/72 I SU-100 I Zvezda


Daha önce 1/35 boyutunda yaptığım Zvezda SU-100 tankının bu sefer elimde 1/72 ölçeği vardı. Daha önceki tankı Rus yeşili yapmıştım. Bu nedenle bu sefer farklı bir şeyler denemek istedim. Tankı kış kamuflajına boyamak amacıyla yapıma başladım.


Öncelikle Zvezda eskiye göre kalitesini oldukça arttırmış durumda. Cidden çok güzel ve detaylı modeller üretmeye başladılar. Bu kit sadece snap-fit olmasından ötürü biraz zorlayıcı olabiliyor.


Montaj esnasında sadece paletler beni zorladı.Ama az da olsa yapıştırıcı kullanarak sorunu çözdüm. Paletleri yaparken önce tekerlekleri palete birleştirip sonra gövdeye birleştirmeyi denerseniz daha kolay oluyor.


Genelde 2. Dünya Savaşı tanklarını kızıl oksit renkte astarlıyorum. Böylece altta güzel bir pas efekti oluşuyor. Bazı yerlerde boyayı az miktarda atarak alttaki pas rengi gözüksün istiyorum. Tankın monoton olmasını engelliyor.


SU-100 ile aynı anda ISU-152 de yaptığımdan benzer aşamaları beraber geçtiler. ISU-152 Rus yeşili iken SU-100 beyaz renk çöl kamuflajı olacak. Son halleri oldukça farklı olacak tankların.


Tankı öncelikle Rus yeşili ile boyadım. Bazı yerlerde altta yer alan pas rengi astarı görebilirsiniz. Bu hali ile doğal durduğunu düşünüyorum. Bu şekilde boyamak modelcilik açısından doğru bir teknik olmayabilir .


Tankı boyarken ISU-152'de yaptığım boyama hatasını tekrarlamamak için ekstra özen gösterdim. Genelde kuytu kısımlar boyayı çok tutmuyor. Ama o kısımlarda astar olduğundan hataları da kamufle etme şansım oluyor kuytu yerlerde.


Yeşil boyamayı bitirince tankın üzerine saç spreyi sıktım ve kurumasını bekledim. Aslında burada bir hata yapmışım. Öncesinde vernik atıp yeşil rengi korumam gerekirdi. Ama atlamışım bu uygulamayı.


Saç spreyi kuruduktan sonra tankın üzerine beyaz renk ile boyama yaptım. Beyaz renk olarak Vallejo marka akrilik boya kullandım. Kuruması için yarım saat kadar bekledim.


Boya kuruduktan sonra tankın üzerini tamamen ıslattım. İyice su ile ıslandıktan sonra eski bir fırça ile üzerine bir süre sürttüm. Bu sayede tankın aşınmasını sağladım.


Saç spreyi su ile birleşince eriyor. Bu sayede beyaz boyanın altında eriyen saç spreyini fırça ile kazıdığımızda boya da dökülüyor ve çok gerçekçi bir görüntü elde ediyoruz.


Benim bu tankta yaptığım hata yeşil rengi vernik ile korumamak oldu. Ben fırça ile kazıdıkça su bazlı olan yeşil renk de kalktı. Aslında pas renginde astar atmam iyi oldu. En altta kalan astar sökülmedi ve aşınan yerlerin altından pas rengi ortaya çıktı.


Tankın dekallerini yeşil boyayı yaptıktan sonra yerlerine yapıştırmıştım. Sonrasında dekallerin üzerine saç spreyi ve beyaz boya uyguladım. Fırça ile aşındırınca dekaller tekrar ortaya çıktılar ve altlarında yer alan yeşil rengi de korumuş oldular.


Aşındırma işlemi bitince tankın kurumasını bekledim. Kuruduktan sonra detayları boyamaya başladım. Detay boyarken her zaman fırça kullanmak gerekiyor. Bu boyutta çok küçük tanklar olduğundan bazen hata yapılabiliyor.


Öncelikle paletleri, öndeki palet parçalarını, yanlarda yer alan çeki zincirini ve egzosları pas rengine boyadım. Tankın üzerinde yer alan metal aletler her zaman çok paslanıyor. Egzosun duvarları çok kalın olduğundan çıkış deliklerini genişletip incelttim.


Tankın sol yanında yer alan bölümde boya hatası yapmıştım. Oraya örtmek için üzerine parafilm kullanarak muşamba yaptım. Muşambayı monotonluğu bozsun diye haki renkte boyadım ve sonra da yıkadım. Tekerleklerin kauçuk kısımlarını antrasit renkte boyadım.


Tankın boyama işlemleri bitince parlak vernik ile vernikledim. Vernik kuruyuncaya kadar 24 saat bekledim. Vernik iyice kurursa yıkama için kaygan bir zemin sağlıyor. Bu nedenle tamamen kurumasını beklemek önemli.


Parlak vernik tamamen kuruduktan sonra kahverengi yıkama solüsyonu ile tankın yıkamasını yaptım. Yıkama işleminden sonra kuytu kısımlar tamamen doldular ve tank derinlik kazandı. Boyanın ulaşamadığı yerlere de yıkama solüsyonu uyguladım ve üstünü örttüm.


Tankın motorunun üzerinde yer alan ızgaraların arasına bol miktarda panel liner döktüm. Böylece içleri siyah renkte gözüküp boşluk hissi versin istedim. Kuruduktan sonra bir kaç defa daha istediğim görüntü oluşana kadar panel liner eklemeye devam ettim.


Tankın yıkaması bitince tekrardan kurumasını bekledim. Tamamen kuruduğunda mat vernik ile tankı vernikledim. Mat verniği kararında kullanmazsanız maket oyuncağa benziyor ve gerçekçiliğini yitiriyor. Mat vernik bize eskitirken pürüzlü bir satıh sağladığından önemli.


Mat vernik kuruduktan sonra öncelikle kurşun kalem ile kenar bölgeleri çizdim ve metalik bir görünüm oluşmasını sağladım. Kurşun kalem eğer kaliteliyse çok güzel bir görünüm sağlıyor.


Tank kışın kullanılacağından üzerindeki akıntılar da yosun tutmuş gibi olmalı diye düşünüp yeşil renkte akıntılar yaptım. Öncelikle boyayı kenarlara dokundurdum. Daha sonra white spirit ile ısladığım bir fırçayı aşağı doğru çekerek akıntı efektini yaptım.


Çok az da olsa paslı akıntı da olmalıdır diye düşünerek çıkıntılı kısımlara pas sıvısı dokundurdum. Sonrasında yine white spirit ile ıslatılmış fırça ile aşağı doğru çekerek paslı akıntı yaptım.


Tankın kenarında yer alan yakıt bidonlarının doldurma kapaklarına yağ efekti yaptım. Yine bu kapaklarda aşağıya doğru yağlı, benzinli akıntılar yaptım. Bu uygulamada yine white spirit kullandım.


Tankın düz yüzeyleri çok temiz kalmıştı. Bu kısımları da biraz eskitmek için bolca white spirit ile ısladım. Daha sonra üzerine pas sıvılarından döktüm. Böylece çok göze batmayan paslı bir yıkama yapmış oldum.


Tankın üst kısmına biraz aşındırma yapmak için antrasit boyaya batırdığım süngeri kullandım. Üstte bulunan çıkıntı yerlere süngeri dokundurarak metalik bir yüzey oluşmasını sağladım.


Tankın paletlerinin yere temas eden kısımlarına metalik kuru fırçalama yaptım. Bu sayede boyasının aşınmasını ve metalik efekt vermesini sağladım. Tankın kenarında yer alan testereye de biraz metalik kuru fırçalama yaptım.


Tankın önünde yer alan palet baklaları çok temiz kalmıştı. Üzerine farklı renklerde pas pigmentleri dokundurdum ve tamamen paslanmış bir görünüm almasını sağladım.


Tankın yanlarda yer alan palet baklaları ve çeki zincirine de farklı pigmentler ile dokunarak pas efekti yaptım. Burada aslında çok baskın bir görünüm oluştu. Ama en azından monotonluğu da bozmuş oldum.


Tankın üst kısmı tamamen eskimişti. Ama tekerlekler ve paletler buna göre çok temiz gözüküyordu. Bu amaçla önce tekerleklerin çeper kısımlarına ıslak toprak efekti ile dokundum.


Tekerleklerin iç kısımların dairesel şekilde toz efekti ile dokundum. Yine paletlerin üzerini toz efekti ile yıkadım. Tekerleklere çok az da olsa pas efekti ile dokundum.


Egzos kısmının da paslı olması gerektiğinde egzosa da pas pigmentleri ile dokundum. Çok abartıya kaçmasını istemedim. Egzos çıkışlarına is benzeri şekilde akıntı yaptım.


Son olarak paletlerin ön yüzeyinde yer alan boşlukların içini toz pigmenti ile doldurdum. Sonrasında tankın tekerleklerin tespit edildiği yüzeyine çamur ve toz efekti uyguladım. Bu son uygulamalar ile tankı da bitirmiş oldum.


En nihayetinde farklı bir çalışmayı da bitirmiş oldum. Bu tankı çok sevdim. Yapım aşamasında çok eğlendim. Bundan sonra bir süre sadece MiniAFV yaparım sanırım. Bu boyutta daha rahat ediyorum.1 yorum: