16 Şubat 2017 Perşembe

1/72 I ISU-152 I Zvezda


Hobiye 1/72 boyutunda maketler yaparak başlamıştım. Bu yüzden en sevdiğim boyut her zaman MiniAFV olmuştur. Bir süre farklı boyutlarda gezindikten sonra 1/72 yapmaya geri döndüm. Aynı anda bir kaç tane kiti birleştirdim. Bunlardan bir tanesi de Zvezda'nın ISU-152 kitiydi.


Tankın yapım aşaması kolay olsa da paletleri birleştirme kısmı biraz sabır istedi. Bu kitler yapıştırıcı olmadan birleştirilebilen kitler. Tabi becerebilirseniz. Ben her parçada tutkal kullandım açıkçası.


Paletlerin yapımını aslında kendileri zorlaştırmışlar. Aynı anda hem palete şekil vermek hem de tekerleklerle beraber gövdeye sabitlemek sabır işi.


2. Dünya Savaşı tanklarını pas renginde astarlıyorum. Böylece altta güzel bir doku kalıyor. Bazı yerlere bilerek çok az boya atıyorum sonrasında. Böylece alttan pas rengi efekti gözüküyor.


Tankı kamuflajsız klasik Rus yeşili ile boyamak istedim. Rengi biraz NATO yeşili ile karıştırarak gölgeler yapmak istedim. Bu arada bazı yerlere de bilerek az boya attım.


Tankı boyarken sabit taretin arka kısmını boyamayı unutmuşum. Önce o kısımları eskiterek hallederim dedim. Ama çok fazla haklı eleştiri gelince tekrardan boyamam gerekti.


Tankın ana rengini bitirdikten sonra üzerinde yer alan detayları boyamaya başladım. Öncelikle paletleri çok hafif antrasit ile boyadım. Bazı yerlerini bilerek paslı bıraktım. Sürtünen yerlere metalik renkte fırçalama yaptım.


Tankın üzerinde yer alan balta, kazma gibi detaylar bence olması gerekene göre daha büyük kalıplanmış. Ben de renk olarak açık kahverengi ile boyayınca iyice büyük gözüktüler.


Tankın arka kısmında kalan boyanmamış yeri tekrardan boyadım. Ama oldukça geç bir aşamada boyadığımdan arada ton farkı oldu. Bu farkı renk ile oynayarak gidermem gerekti.


Tankın kenarında ve üzerinde yer alan metal parçaları antrasit renkte boyadım. Üzerlerine metalik kuru fırçalama yapınca sanki kullanılmış gibi durdular.


Sağ yanda yer alan benzin deposunu siyah renk ile boyadım. Benzin depoları aslında monoton rengi bozup kontrast katmak için çok güzel kullanılabilirler. Keşke bir tanesini daha açık bir renge boyasaydım.


Tepede yer alan makineli tüfekle arkada yer alan çeki halatını da antrasit ile boyadım. Her ikisine de metalik renkte kuru fırçalama yaptım. Daha sonra çeki halatını paslandırmam gerekecek.


Boyama ile ilgili tüm aşamalar bitince tanka bir doz parlak vernik attım. Kuruduktan sonra tankın dekallerini yapıştırdım. Cidden çok güzel dekalleri varmış. Özellikle namluya yapıştırılanı çok sevdim.


Dekallerin de yerleştirilmesinden sonra tanka bir kez daha parlak vernik attım. Bu arada namlu ucuna siyah renkte is efekti yaptım. İs efektinin olduğu kısımlara biraz metalik kuru fırçalama yaptım ve yıkamaya geçtim.


Önceden yıkama kısmı bana çok zor gelirdi. Özellikle white spirit temin ettiğimden beri en zevk aldığım kısım bu oldu. Terebentin ile kesinlikle aynı etkiyi elde etmek mümkün değil. White spirit boyayı kıyıya köşeye kaçırıyor.


Tankın yıkaması bitince bu sefer mat vernik attım. Kuruduktan sonra üzerinde sünger ile eskitme yaptım. Önceden bu aşamayı çok abartırdım. Bu tankta biraz az kullandım süngeri.


Sünger ile eskitme sonrasında kurşun kalemle tankın köşe kısımlarını parlattım. Bu yöntem çok güzel aşınmış metal havası veriyor köşe kısımlara. Tüm çıkıntıları da kurşun kalemle çizdim ve parlattım.


Tankın yan yüzeylerine pas ve akıntı yapmak için önce pas ve streaking grime solüsyonlarından fırça ile alıp en üste değdirdim. Sonrasında white spirit ile aşağı doğru çekerek akıntı yaptım. Boyut nedeniyle bu aşamayı çok abartmadım. Tankın parlak kalan kısımları biraz daha koyulaştı.


Paletleri eskitirken önce yine kurşun kalemle çıkıntılı kısımları parlattım. Yere değen yerler aşınırlar çünkü. Sonrasında paletlerin arada kalan kısımlarına toz pigmentleri yerleştirdim. Bazı yerlere pas pigmentleri de ekledim.


Tankın arka tarafında yer alan çeki halatının üzerinden dört farklı pas dokusu ile geçtim. Tanka değen yerlerine de pas pigmentleri bulaştırdım. Bu Rus tankları genelde çok paslanıyorlar.


Yan yüzeye ve paletler ile tekerleklere önce çamur efekti bulaştırdım. Daha sonra ıslak çamur ile alt kısımları bulaştırdım. En sonda da toz pigmentleri ile tamamen her yeri tozlandırdım. Kontrast istediğim kadar olmasa da yine de tatmin edici bir görüntü elde ettim.


Tankın üzerinde yer alan demirleri de pigmentler ile paslandırdım. Tankın üzerindeki benzin bidonlarının üzerine yağ birikintileri ve akıntılar yaptım. Egzosun olduğu kısmın üzerine de pas bulaştırdım.


Önde yer alan palet baklaları da pastan nasibini aldılar. Erhan Atalay her zaman uyarır o palet parçaları hakkında. Bu sefer paslandırmayı unutmadım.


Tankın üzerinde hata var mı diye genel olarak kontrol ettikten sonra tüm yüzeyleri çok fazla white spirit ile kapladım. Bu aşamadan sonra çeşitli pas sıvıları ile üstünden geçtim. Eğer yüzey ıslak olursa çok doğal bir paslanma görüntüsü oluşuyor kuruduğunda.


Bu yapımı çok zevkli tankı sonunda bitirdim ve vitrine kaldırdım. Herkese de bu kiti tavsiye ederim. Çok güzel bir kit. Sadece paletler biraz sıkıntılı o kadar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder