21 Ocak 2017 Cumartesi

1/56 I Sd.Kfz. 171 Panther Ausf. G I Rubicon Models


Erhan Atalay'ın telefon etmesiyle bu kitten ve boyuttan haberim oldu. Daha önce 1/56 diye bir boyut duymamıştım. Rubicon Model sanırım bu boyutu masaüstü oyunları için çıkartmış. Erhan Atalay MiniAfv'ye uygun olmadığından kiti bana hediye etti. Ben de hemen birleştirmeye başladım.


Kit lego gibi birleştirilen bir kit. Aslında detayları pek beğenmedim. Ön tarafta çeki bağlantısı skandal. Gövde tam ortadan dikine kesilmiş iki ayrı parçadan oluşuyor. Paletler de tekerleklerle tamamen birleşik olarak verilmiş.


Arka tarafta yer alan çeki kancası tam bir skandal. Bu şekilde birleşik vermeleri beni tanktan soğuttu. Çok fazla Panther yaptığımdan sanırım bu dizaynı artık ezberledim.


Astar sonrası tank biraz daha göze güzel gözükmeye başladı. Detayların bir kısmı gövdeye yapışık verildiğinden çok kalın tabakalar halinde astar ve boya atmak istemedim. Bu sefer detay iyice gövde içine gömülebilirdi.


Parçalı bir kamuflaj yapmayı planladığımdan ön gölgeleme yapmayı tercih etmedim. Tank için sprudan anten çekerek yerine ekledim. Aslında Alman tanklarında pek dikkat çeken bir detay değildir antenler. Ama burada anten koymayı tercih etmişler.


Öncelikle çöl sarısı ile tankı boyadım. Elimde Alman tanklarına uygun olan "middlestone" rengi yok maalesef. Bu nedenle mecburen çöl sarısı kullanmam gerekiyor.


Sarı sonrasında yeşille 2. rengi boyadım. Yeşil olarak field gray kullanmayı tercih ettim. Griden çok yeşile daha yakın bir tonu var fielg gray'in. Çoğu tankta bu rengi tercih ediyorum. Rus yeşiline de çok yakın bir tonu var.


Son olarak kızıla çalan kahverengi ile kamuflajı boyayıp bitirdim. Bu renk çok güzel bir kontrast veriyor tanklara. Bu kamuflaj paternini Fransa'da müzede olan bir Panther tankında gördüm. Ama bu müze tanklarının üzerinde yer alan kamuflajlara çok güvenmemek gerek. Çoğu sonradan boyanmış oluyor.


Kamuflaj bittikten sonra tankın üzerinde yer alan aletleri boyadım. Aslında bu konuda biraz daha araştırma yapmam gerek. Bazı modelciler tankın savaş alanında kamuflaj boyası yapıldığını söylüyorlar. Bu aletlerin fabrikada monte edildiği düşünülürse tankla beraber kamuflaja boyanmaları daha mantıklı. ben yine de kürek, kazma gibi aletleri asıl rengine boyadım.


Boyamam tamamen bitince parlak vernik attım ve kurumasını bekledim. Tankın dekallerinin içinden 234 numarayı tercih ettim. Yine ön taraf ve yanlara da sembolleri ekledim. Kırmızı renk dekaller tankı çok güzel gösterdiler. Kontrast yakalamak her zaman önemli.


Aslında tank ile beraber varil, çantalar, kutular gibi çok sayıda detay da verilmiş. Ama bu tankta sadece yedek tekerlekleri kullanmayı tercih ettim. Taretin arkasına eklenen tekerlekler bence tankı çok güzel gösteriyorlar.


Yıkama öncesi bir kez daha parlak vernik attım. Yıkama yeşil renk tanklara özel hazırlanmış solüsyonlardan kullandım. White spirit ile fazlalık yerleri aldım. Yıkama bittikten sonra mat vernik atarak tankı eskitmeye hazır hale getirdim.


Gürkan Özkan'ın videosunda akıntılarla ilgili bir video izlemiştim. Bu videoda gördüğüm teknik ile tankın üzerine bir miktar akıntı yaptım. Bu yöntem hoşuma gitti. Daha fazla akıntı yapmaya karar verdim.


Akıntıları bitirmeden önce sünger ile eskitme yapmam gerekiyordu. Ben de öncelikle siyah renk ile köşe kısımlara eskitme yaptım. Sonra monoton olmaması için tekrar gri renk ile tekrardan eskitme uyguladım. Boya kuruyunca kurşun kalemle köşelerden ve çıkıntılardan geçerek metal havası verdim.


Sünger ile eskitme bitince akıntı olayına geri döndüm. Önce streaking grime ile yan ve ön yüzeyden akıntı izleri yaptım. Bazı yerler biraz kalın oldular ama ileride daha da geliştiririm. Sonrasında streaking rust effects ile tekrardan akıntılar yaptım. Bu şekilde tek düze akıntılar olmasını engelledim.


Akıntılar kuruyunca makineli tüfekler ve gövdenin üzerinde yer alan aletlere metalik renkte kuru fırçalama yaptım. Bu şekilde çok güzel aşınma efekti verilebiliyor. 


Gövdenin üzerinde yer alan palet parçaları ve arkadaki egzoslara elimde olan pas efektleri ile paslanma yaptım. Bir kaç farklı tonda pigment ile üzerlerinden geçerek monoton olmasını engellemeye çalıştım.


Son olarak paletlerin ön yüzüne metalik renkte kuru fırçalama yaptım. Arada kalan çukur kısımları toz ile doldurdum. Tekerleklerin üzerine de toz pigmentleri uyguladım. Yanda yer alan levhaların da üzerine tozlanma uyguladım.


Erhan Atalay'ın hediye ettiği bu tankı bu haliyle bitirdim. Aslında 1/56 çok arada kalmış bir boyut bence. Belki masaüstü oyunları için ideal olabilir ama ben pek sevemedim. Tankı bitince vitrine kaldırdım.


1 yorum: