16 Ocak 2017 Pazartesi

1/35 I Type 74 I Tamiya


Uzun süreli bir tatile giderken yanıma boş zamanlarda birleştiririm diye kitler aldım. Bunlardan bir tanesi de Type 74 tankıydı. Tamiya'nın eski kalıp kitlerinden bir tanesi olan bu tank 1/35 boyutlarındaydı. Japon tankı şu ana kadar bir tane yapmıştım. Bu ikinci tankım odu.


Modern tank çok fazla yapmadığımdan Type 74'ü birleştirirken biraz zorluk çektim. Kış kamuflajlı bir tank olacağından ön tarafta yer alan kayak malzemelerini de tankın üzerine ekledim. Mantlette yer alan uzaklık hesaplayıcı aygıt da ilgi çekici bir detaydı.


Tankın birleştirme aşamasında herhangi bir oturma problemi yaşamadım. Tamiya eski kalıp kitler zaten sorunsuz oluyorlar. Eski kalıp kitlerin en büyük sıkıntısı az detay içermeleri. Birleştirme işlemi bitince sıra astarlamaya geldi.


Astar öncesinde tankın paletlerindeki sarkmayı vermek için toplu iğne ekledim. Sonrasında gri renk ile astarladım. Tank kış kamuflajı olacağından gri astarı beyaz renk ile daha rahat kapatırım diye düşündüm.


Astar sonrası gözüme çarpan hataları düzelttim. Uzaklık hesaplayıcı aygıtın ön şeffaf yüzünü maske ile kapattım. Sonrasında içini boyamadan yapıştırdığımı fark ettim. Bu yüzden şeffaf da olsa boyasam iyi olacak sanırım.


Tankı öncelikle beyaz renk ile boyadım. Aslında kılavuzda önce standart kahverengi yeşil ile boyayın ve sonrasında beyaz renk ile üzerinden kamuflaj hatlarını belirleyin diye yazıyordu. Ama o şekilde beyaz ile kapatmam zor olur diye düşünerek tersten başladım.


Beyaz renk kuruduktan sonra üzerinden kahverengi ile ikinci rengi geçtim. Kahverengi biraz açık oldu ama ileride yıkama ve vernik ile koyulaşacağından bilerek böyle yaptım.


Tankın kamuflajında 3. sırada yeşil rengi boyadım. Aslında field gray ile boyadım. Ama bu gri daha çok yeşile yakın bir renk olduğundan güzel duruyor. Airbrush ile çok fazla serbest el deneyimim yok o yüzden hatlar çok oturmadı. 


Tankın ön tarafında yer alan uzaklık hesaplayan aygıtın ön tarafını şeffaf beyaz ile maviyi karıştırarak boyadım. Ama bu sefer de isteğim berraklıkta olmadı. Ben de üzerine şeffaf yapıştırıcı ile geçtim.Çok istediğim sonucu alamasam da içinin boyasız halinden daha güzel durdu.


Tankın ön tarafında yer alan kayak takımlarını metalik renkte boyadım. Tankın üzerinde yer alan makineli tüfeği ve önde yer alan palet parçasını antrasit ile boyadım. Paletleri siyah ve pas rengi karışımı ile arkada yer alan egzosu ise antrasit renkte boyadım. 


Tankın sol tarafında yer alan aletleri uygun renkte boyadım. Ön tarafta yer alan kayak takımlarını daha gerçekçi durması için bağladım. Taretin sol yan tarafında yer alan bağlantı kablosunu yerine yapıştırdım.


Tankın yıkama aşamasından önce üzerine parlak vernik attım. Kuruduktan sonra ile dekalleri yapıştırmaya geldi sıra. Ama dekaller nedense suda eridiler. Elimde başka Japon tank dekali olmadığından tank mecburen dekalsiz oldu.


Tankın parlak verniği kuruduktan sonra terebentin ile karıştırdığım panel liner ile yıkama yaptım. Bu tankı gösterecek olan yıkama olduğundan bu aşamada çok dikkatli davranmam gerekti. Tankı bol terebentin ile yıkadıktan sonra bir kez daha ıslayarak panel linerin iyice oyuklara girmesini sağladım.


Modern tanklarda paslanma olmadığından eskitme yerine doğallaştırma yapmak gerekiyor. Bu nedenle köşe kısımlara öncelikle sünger ve siyah renk ile aşınma yaptım. Sonrasında kurşun kalem ile köşe kısımları çizdim. En son metalik renk ile kuru fırçalama yaptım.


Tankın paletlerine önce metalik renk ile kuru fırçalama daha sonra da Tamiya'nın kar efekti ile de kar bulaşığı yaptım. Yine gövdenin üstüne ve tarete de kar birikintileri yaptım.


Aslında beni çok uğraştırmayan temiz bir çalışma oldu Type 74. Tezgah üzerinde çok fazla bekleyen tank olduğundan bitiş sonrası vitrine kaldırdım ve tezgaha geri döndüm.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder