12 Ocak 2017 Perşembe

1/35 I Carro Armato M13/40 I Tamiya


M10 sonrasında daha basit bir kitle devam etmek istedim. Elime Tamiya'nın 1/35 boyutunda eski kalıp kitlerinden bir tanesi geçti. Bu oldukça ucuza her yerde bulunabilen bir Carro Armato M13/40 kiti. Uzun zamandır İtalyan tankı yapmamıştım. İtalyan tanklarının sarı rengi çok hoşuma gidiyor. Bu kiti boyamak çok güzel olacak.


Öncelikle kitin montajı ile başladım. İtalyan tanklarının ilginç süspansiyon sistemleri var. Bu süspansiyonları toplamak çok zevkli oluyor. Kitin gövde kısmında herhangi bir oturma problemi yaşamadım.


Tankın üst gövdesi çok fazla parçalı verilmişti. Taret ile alt gövde arasında kalan kısmı toplarken arada boşluklar kaldı. Boşlukların macun ile doldurulması gerekiyor. çünkü çok büyük ve dikkat çekiciler.


Tank açık renk olacağından öncelikle gri renk ile astarladım. Astar sonrası hatalar iyice ortaya çıktılar. Tankın kenarlarında ve arka kısmında da boşluklar olduğunu gördüm. Hepsinin boya öncesi kapanması lazım.


Tüm hataları macun ile kapattım ve sonrasında zımparaladım. Bir süre çökme yapar mı diye bekledim ama herhangi bir çökme olmayınca boyamaya geçtim.


Aklımdaki rengi elde edebilmek için Beyaz, Afrika Kahverengisi ve Sarı renkleri karışık oranlarda karıştırdım. Tankı tek seferde boyamam gerekiyordu. Çünkü hangi oranlarda karıştırdığımı bilmediğimden tekrar aynı rengi yakalamam zor olacaktı.


Boyama öncesi yeşil renk ile gölgeleme yaptım. Çok belirgin ve kalın yaptığım için sanki kamuflaj gibi gözüktü. Bazı yerlerde örtmek için üzerine fazladan boya atmam gerekecek bu kalın yerleri.


Ön gölgeleme bittikten sonra tankın tamamını kendi hazırladığım boya ile boyadım. Boya tam istediğim renkte olduğundan tekrar modifiye etmem de gerekmedi. Gölgeleme yaptığım yerler tankın monoton olmasına engel oldu.


Ana boya bitince tankın üzerinde yer alan detaylar ve paletleri boyadım. Egzos ve paletleri pas rengi ile boyadım. Tekerlerkleri ve makineli tüfek parçalarını da antrasit rengi ile boyadım.


Boyama tamamen bittikten sonra bir kat parlak vernik attım ve kurumasından sonra dekalleri yerine yapıştırdım.Tankın üzerinde kırmızı renkli dekalleri kullanmayı tercih ettim. Üst kısımda yer alan büyük beyaz yuvarlağı maskeleme yaparak kendim boyadım.


Dekallerden sonra bir kez daha parlak vernik attım ve tankın yıkamasına geçtim. Yıkama için çöl kamuflajlı araçlara özel bir solüsyon kullandım. Yıkama bittikten sonra kuytu kısımların üzerinden toz görünümü veren sıvılar ile tekrar geçtim.


Yıkama sonrasında tankın üzerine bir doz mat vernik attım. Bu şekilde eskitme esnasında partiküllerin yapışmasını kolaylaştırmış oldum. Mat vernik her zamanki gibi rengi biraz koyulaştırdı.


Vernikleme bittikten ve kuruduktan sonra tankın köşeli yerlerine çok ince bir şekilde siyah boya ve sünger ile eskitme yaptım. Boya kuruduktan sonra aynı yerlerin üzerinden kurşun kalem ile geçerek parlattım. 


Tank çölde kullanıldığından tozlu olması gerekir diye düşünerek pigmentler ile tankı tozlandırmaya başladım. Kontrast yaratmak için farklı yüzeylerde değişik pigmentler kullandım. Bazı yerlerde de pigmentleri karıştırarak kullandım. 


Tankın paletlerin kenarına denk gelen gövde yüzeyine büyük parçalar halinde pigmentleri bıraktım ve sonrasında terebentin ile bu pigmentleri ıslattım. Böylece yerlerine yapışmış oldular.


Tekerleklerin de tozlu olması gerektiğinden pigmentler ile fıça yardımı ile tozlandırma yaptım. Egzosun üzerini pas pigmentleri ile kapladım. Egzos isini siyah renk pigmenti sürterek yaptım.


Tankın makineli tüfeklerine metalik renk ile kuru fırçalama yaptım. Tankın köşeli kısımlarına da bir kez daha metalik renk ile kuru fırçalama yaptım. 


Tankın paletlerinin yere değen kısımlarını metalik renk ile fırçaladım. İçte kalan kısımların içini farklı toz pigmentleri ile doldurdum. Tankın namlu ucuna is yaparak tankın yapımını bitirdim.


Aslında çok özendiğim bir tank olmasına rağmen bazı eksiklikler oldu maalesef. Ama yine de bu İtalyan'ın yapımından zevk aldım. Tankı vitrine kaldırdım ve tezgahta bekleyen çok sayıda kite geri döndüm.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder