12 Aralık 2016 Pazartesi

1/48 I M10 Mid Production I Tamiya


Uzun zaman önce satın aldığım ama bir türlü yapmaya elimin gitmediği bir kit vardı: Tamiya'nın 1/48 boyutlarında M10 Mid Production kiti. Artık stokun iyice taşması ve kutuları koyacak yer bulamamamdan ötürü biraz üretim yapmam gerekti. Ben de kiti stoktan çıkarttım ve birleştirmeye başladım.


Tankın alt gövdesi metalden yapılmış. Aslında metal gövde tanka ağırlık verdiğinden iyi oluyor. Ama plastik parçalar ile yapışması çok da sağlam olmuyor. Plastik parçalar eriyerek birleşirken metalde erime olmayınca bağ da sağlam olmuyor.


Tankın parçaları çok uyumlu olduğundan montaj aşaması da çok hızlı bitti. Tamiya'nın yeni kitleri gerçekten insana hiç montaj problemi yaratmıyor. Aslında eski kitlerinde de çok fazla oturma problemi olmuyordu. Ama yeniler bu konuda gerçekten çok iyiler.


Tankın içinin de boyanması gerektiğinden gövde ve taret parçalarını birleştirmedim. Gövdenin iç kısmını beyaz ile boyarken taretin iç kısmında olive drab tercih ettim. Taret ve gövdede yer alan detayları fırça ile boyadım.


Tankın iç kısmının boyaması bitince taret parçaları ile tankın gövdesinin alt ve üst kısmını birleştirdim. Birleştirmeden önce iç kısmı yıkadım ve biraz kuru fırçalama ile eskitme yaptım.


Taretin birleştirme işlemi bitince iç kısmı maskeleyerek dış kısmı boyadım. Renk monoton olmasın diye oyuk kısımları daha koyu, çıkıntıları daha açık renkte boyamaya çalıştım. Monoton durmasa da biraz daha açık renk boyasam daha iyi olabilirdi.


Dış boyama bitince tankın üzerinde yer alan aletleri boyadım. Çok fazla detayı olan bir tank olmadığından çok fazla fırça işi çıkmadı. Arka tarafta yer alan aletleri metalik renk ile yanlarda yer alan palet parçalarını da pas renginde boyadım.


Tankın boyama işlemi bitince üzerine parlak vernik attım. Tankın kocaman dekallerini yerlerine yapıştırdım. 2. doz parlak vernik sonrası renkler biraz daha ortaya çıkarttı kendini. Kurumasını bekledikten sonra tanka çok hafif yıkama yaptım. Zaten koyu renk olan tankın iyice koyulaşmasını istemedim.


Kitin içinde birkaç tane ek parça vardı. Bunlar variller, bidonlar, çantalar ve battaniyelerden oluşmaktaydı. Bidon ve varilleri yeşil veya antrasit renkte boyadım. Çantaları olive drab ile battaniyeleri ise haki renkte boyadım. 


Bu parçaları boyadıktan sonra tanka yapıştırmadan önce yıkadım. Kuruduktan sonra tank üzerinde gelişigüzel yerlere yerleştirdim. Çantaları da haki boyasam çok güzel bir kontrast yakalayabilirmişim. Battaniyeler bir nebze olsun monotonluğu kırdılar.


Variller aslında gerçekçi durmuyordu. Ama ben yine de tankın üzerinde dursun istedim. Önce birbirlerine bağladım. Sonra da tankın çevresinde yer alan kancalara bağladım. Böylece tank üzerinde sabit durmalarını sağladım.


Tankın ön tarafına 2 tane tekerlek ekledim. Bu iki tekerleğin üzerine tahta parçası koydum ve tahtanın üzerine de bidon ve çantalar yerleştirdim. Yandaki bidonları paletlerin olduğu levhalara ip ile sabitledim. Böylece boşlukta duruyor gibi gözükmediler.


Tüm alet edevatın eklenmesinden sonra mat vernikle tankı tekrardan vernikledim. Aslında yarı mat atsaydım koyulaşma problemini bir nebze engellemiş olurdum. Mat vernik sonrası eskitme aşamasını geçtim.


Önce köşe kısımlara az miktarda süngerle eskitme yaptım. Bu uygulamayı çok abartınca tank gerçeklikten uzaklaşıyor. O yüzden dikkatli bir şekilde az miktarda eskitme uyguladım.


Tankın üzerinde yer alan varillerin üzerine yağ lekeleri ve yanlarına da akıntılar yaptım. İplerin metal gibi durması için üzerine pas lekeleri ve metalik kuru fırçalama yaptım. Tankın kenar kısımlarına kurşun kalemle çizdim ve belirginleştirmiş oldum.


Toz ve pigmentler ile tankın ön ve yan kısımlarına tozlanma efekti vermeye çalıştım. Kuytu kısımlara toz birikintileri yaptım. Önde yer alan tekerleklerin üzerine pas ve toz efekti yaptım. Yanda yer alan paletlerin üzerine pas lekeleri yaptım.


Tankın yan gövde parçalarına ve tekerleklerine toz efekti yaptım. Bu efektlerin çok güçlü olmasını istemedim ama yeşil renk üzerinde çok belirgin durdular. Bu sefer pigmentleri terebentin ile sabitlemedim.


Bu aşamada taretin iç kısmına biraz toz yapsam iyi olurmuş. Üzeri açık bir tankın içinin de tozlanması gerekirdi. Ama nedense bunu unuttum. Sonradan da eklemek istemedim.


Tankın üzerinde çok fazla akıntı yapmak istemediğimden bu hali ile bırakmayı daha uygun gördüm. Tarette yer alan makineli tüfeğin üzerine metalik renkle kuru fırçalama yaptım. 


Kontrast oluşturmak için yanlarda yer alan çantaların üzerinden açık renk ile kuru fırçalama yaptım. Aslında baştan keşke haki ile boyasaydım ama aklıma gelmedi. Ben de bu şekilde kontrast yakalamaya çalıştım.


1/48 boyutunda Sherman ve türevleri gerçekten de çok güzel gözüküyorlar. Bence Sherman için en uygun boyut 1/48 boyutu. M10 de Sherman türevi olduğundan çok güzel olduğunu düşünüyorum. Bu kiti aldığım için çok mutluyum bu yüzden.


İçime sinerek biten bir model oldu M10 tankı. Vitrine yerleştirdim ve Carro Armato M13/40 yapımına başladım. Eğer aklınızda acaba varsa kesinlikle bu kiti alın ve yapın derim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder