29 Ekim 2016 Cumartesi

1/35 I SU-100 I Zvezda


Elime bu sefer bir Zvezda kiti geçti. Aslında modelciler Zvezda'nın bazı kitlerini seviyorlar. Ama ben daha önce yaptığımda nefret etmiştim. Ama SU-100 tankını görünce dayanamadım ve kiti aldım. Aslında alıp açınca bir anda bir soğuma geldi. Kitin içinde çok fazla çapak vardı. Parça kalitesi çok düşüktü. Bu hayal kırıklığı ile kite başladım ben de.


Tankın ön kısmı hoşuma gitmedi. Ben de ön çamurlukları keserek modifiye ettim. Nedense bu tankları çamurluk olmadan daha çok seviyorum ben. Çapakları temizlemek çok fazla vaktimi aldı. 


Tankın paletleri vinyl malzemeden yapılmıştı ve her nedense çift parçaydı. Ne yaparsam yapayım forma girmediler. Ben de öylece olduğu gibi taktım yerine. Diğer kısımlarda birleşme problemi görmedim.


Tankı Rus yeşili olarak geçen koyu yeşil ile boyadım. Ama bu yeşil benim istediğim yeşil renk değil. Bir türlü o olması gereken Rus yeşilini elde edemiyorum. 


Tankın dekalleri çok kaliteli ve inceydi. Aslında bu kalitede bir kitten beklemiyordum. Ama kalıp eski, dekaller yeni sanırım. Ağaç plastiğinden anten çekerek yerine yerleştirdim. Sırada artık eskitme işlemleri var.


Öncelikle parlak vernik attım. Tankın üzerine gelen her bir katmanda tank biraz daha koyulaşıyor. O nedenle tankı öncelikle aklınızdaki renkten bir kaç ton açık boyamak gerekiyor. Parlak verniğin her yere ulaşması çok önemli. Böylece boya tamamen koruma altına alınmış oluyor.


Tankı yıkarken çok az miktarda boya kullandım. Daha sonra boyayı white spirit ile kuytu köşe kısımlara doğru kaçırdım. Burada amacım rengin daha fazla koyulaşmasını engellemekti. Eğer boyayı tamamen vernik ile korumazsanız white spirit yavaş yavaş çözüyor ve zarar veriyor. Bu konuya dikkat etmek lazım.


Yıkama sonrasında mat vernik ile tankı eskitmeye hazır hale getirdim. Ton bir kat daha koyulaşmaya yüz tuttu. Genelde bu blog içerisinde bu koyulaşma probleminden çok fazla bahsediyorum. Çünkü bana çok fazla sıkıntı yaratıyor.


Öncelikle tankın kenar kısımlarına sünger ve antrasit boya ile eskitme yaptım. Bu şekilde köşelerde aşınma hissi çok güzel verilebiliyor. Sonrasında bu aşınan kısımların köşe noktalarına kurşun kalem ile metal efekti verdim.


Bu aşamadan sonra tankın çok tozlu ve eski görünmesini istediğimden boya tabancasını aldım ve buff ile tekerlek kısımlarına ve paletin üstüne tozlanma görüntüsü vermeye çalıştım. Biraz daha alçak basınç ile atsam daha hoş bir efekt oluşabilirdi. 


Tankın üst kısımlarına elimde olan solüsyonlar ile eskitme yaptım. Öncelikle yakıt depolarından yağ akıntısı yaptım. Sonrasında bağlantı yerleri ve kapaklara aşınma ve paslanma yaptım. Tankın tekerleklerin içinde yer alan kısımlara ise ıslak ve kuru çamur efekti yaptım. 


Elimde olan pigmentler ile tankın üstüne is, pas ve toz efekti yaptım. Tankın üzerinde yer alan palet parçalarını tamamen paslandırdım. Egzos kısmına yine is ve pas yaptım. Alt kısımlara da toz efekti verdim. 


Son olarak paletlere metalik kuru fırçalama yaptım ve boşluk kısımların içlerini pas ve toz ile doldurdum. Bu son aşamadan sonra tankı bitirdim ve vitrine kaldırdım. Bu tank istediğim gibi olmasa da beğendiğim bir tank oldu.


Aslında bu aşamada IS-3M ile uğraşacaktım. Ama araya SU-100 tankı girdi. Artık IS-3M'e geçebiliriz artık.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder