5 Eylül 2016 Pazartesi

1/76 I Cromwell Mk.IV I Airfix


Bir arkadaşım benim tankalara olan sevgimi bildiğinden bana bir kit hediye etti. Daha önce hiç Airfix yapmamıştım. İnternette okuduğum kadarıyla Airfix çok beğenilen bir marka değildi. Bu nedenle çok önyargılı başladım birleştirme işlemine. Kit 1/76 boyutunda bir Cromwell tankıydı. 


Kit içeriğinde çok önemli bir detay sizin de dikkatinizi çekecektir. Paletler kalıp olarak verilmiş. Bakla veya vinyl paletlere o kadar alıştım ki bu paletler garibime gitti.


Kit sizin de fark edeceğiniz gibi çok detaylı değil. Ama bu tank zaten çok detaylı bir tank değil. Kare veya dikdörtgen şekilli levhaları perçinleyerek yapılmış bir tank.


Kiti birleştirmek çok zevkli. Lego gibi birleştiriyorsunuz. Blok blok yapmışlar parçaları. Mesela alt gövdenin yanları için iki parça iç içe geçiyor. Ben bu şekilde birleştirmeyi çok sevdim.


Tankın birleştirme süreci çok kısa sürede bitti. Bu kitin plastiği biraz hamur kıvamındaydı. Keserken çok dikkatli olmak gerekiyor bu nedenle. Ama yapıştırıcıyı çok güzel tutan bir yapısı var. Ben Airfix modelini genel olarak sevdim.


Çok detaylı olmayan bu kitin de birleştirme aşaması sona erdi. Kutuda yer alan boyalar ile tankı boyamayı planlıyorum. İngilizlerin yeşil-kahverengi tank rengini çok severim. Bu renkte boyadığım ilk tank olacak. Bakalım monotona kaçmadan tek renk yapmayı becerebilecek miyim?


Bu tankı açık bir yeşil ile boyamayı planladığımdan gri renkte bir astar atmanın uygun olacağını düşündüm. Böylece çok karanlık bir tank olmasını engellemeyi planladım. Gri astar sonrası tank çok güzelleşti.

Tankın boyasını kit ile beraber verilen Humbrol akrilikler ile yaptım. Çok güzel bir dokusu var bu boyanın. Fırça ile boyadım ve çok hoşuma gitti boya. Bulursam almak istiyorum bu boyalardan.


Tankın boyaması bittikten sonra parlak vernik attım. Bu biraz benim istediğim dokuyu bozdu. Boya da bir miktar koyulaştı. Paletleri yine kutudan çıkan metalik siyah renk ile boyamıştım. Aslında pas rengi yapsam daha iyi olacaktı. 


Kitin dekalleri cidden çok güzel ve kaliteliydi. Tankın üzerinde yer alan kıvrımlara tam olarak oturdu dekaller. Neredeyse boya gibi görüneceklerdi ve hiç parlamadılar. Airfix benden takdir aldı dekaller konusunda.


Dekallerin de yerine yerleştirilmesinden sonra sıra yıkama yapmaya gelmişti. Tankın koyulaşmasını istemediğimden çok sulandırılmış bir şekilde yıkama yaptım. Tankın açık yeşil rengi yavaş yavaş koyulaşıp istediğimden uzaklaşmaya başladı.


Yıkama sonrasında tankın üzerine mat vernik attım. Mat vernik rengi bir doz daha koyulaştırdı. Bu koyulaşma sorunu benim sinirimi bozuyor. Artık renkleri çok çok açarak boyama yapmayı planlıyorum. Bu koyulaşma sıkıntısını başka türlü yok etme şansım yok gibi.


Tankın eskitmesine ilk olarak sünger ile başladım. Bu tanklar çok kullanıldıklarından bolca hasarlanmış olmaları gerektiğini düşündüğümden bir sürü sünger ile aşınma yaptım. Sonradan fark ettim kantarın topuzunun kaçtığını. Yine de çok kötü bir görüntü çıkmadı karşıma.


Sünger aşamasından sonra tankın üzerine pas lekelerini yapmaya başladım. Bu dönem tanklarında pas sorunu çok fazla yaşandığından bolca pas lekesi yaptım. Özellikle metallerin bükülme ve birleşim yerlerini bolca paslandırdım.


Tankın pigmentler ile doğallaştırılması aşamasında biraz fazla pigment kullandım. Tankın namlu ucuna bolca is yaptım. Yine tekerleklere ve paletlere farklı renklerde pigmentler uyguladım. Bu aşamada da çok fazla pigment kullandım. Tank pigment yumağına döndü.


Tankın taret kısmını da pigmentler ile tozlandırdım. Bu pigment olayını 1/76 ölçekte abartmasam iyi olacakmış aslında ama oldu bir kere. Tankın arka tarafında yer alan ızgaralara da is efekti yaparak tankı tamamen tamamladım.


İlk defa Airfix marka bir kit yaptım ve çok eleştirilen bu markayı ben beğendim. Belki de bu kalıp iyidir ve erken karar vermişimdir. Bu konuda elime markanın başka kitleri de geçerse daha sağlıklı karar verebilirim. Yine de sizlere bu Cromwell'i yapmanızı tavsiye ederim.


Sonunda bir tankı daha bitirdim ve iyice kalabalıklaşan vitrine kaldırdım. Sırada başka bir 1/72 kit var. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder