14 Eylül 2016 Çarşamba

1/72 I Sturmtiger [Late Production] I Trumpeter


Uzun süredir 1/72 tank kitleri elimde çok fazla birikmişti. Elimde olan 8 kiti üst üste yaparken en son bu kite daha başladım. Benim en sevdiğim tanklardan bir tanesi olan Sturmtiger kiti vardı sırada. Bu tankın beni zorlayacak kısmının paletleri olduğunu düşünüyorum. O sarkmayı vermek zor olacak. Kit benim en sevdiğim markalardan olan Trumpeter'in kiti.  


Öncelikle tekerlekler ile başladım. Bu tank Tiger I alt yapısı ile yapılmış bir tank. Zaten çoğunluğu savaşta kullanılamaz hale gelmiş Tiger I tanklarından dönüştürülmüşler. İç içe geçen tekerlekleri yapmak çok kolay oldu. Çapaksız de bir kit olduğundan hızlıca alt gövdeyi bitirmiş oldum.


Sturmtiger'in kutu gibi bir gövdesi var. Trumpeter aslında hiç yapmadığı kadar çok parçalı yapmış bu kitin gövde kısmını. Ama birleştirmesi kolay ve parçalar yerine çabuk oturuyor. Bir de yaz ve sıcak olunca yapıştırıcı da hemen kuruyor zaten. Kolayca birleşti gövde.


Tankın en değişik ayrıntısı üzerinde yer alan vinç. Bu vinç tankın çok ağır olan mermilerini kaldırmak amacıyla kullanılıyormuş savaş esnasında. Birleştirirken kırdım ama sonradan kolayca geri birleştirebildim. Bunun haricinde farklı veya ilginç bir özelliği yok açıkçası bu kitin.


Kocaman bir mortar topuna sahip çok ilginç bir dizaynı var Sturmtiger'in. Paletlerini yapmaya daha başlamadım. O sarkmayı nasıl veririm planını yapmaktayım. Bunun dışında kitin birleştirme işlemi çok çabuk bitti.


Araya plastik koyup bol bol yapıştırıcı ekleyince paletlerin sarkma işlemleri de halloldu. Tankı fabrikadan çıkış rengi olan red oxide ile astarladım ve boya olarak ne yapsam düşünmeye başladım. Bu tank için belki de kış kamuflajı yaparım sünger ile.


Kış kamuflajı yaparım diye düşünürken karşıma bir resim çıktı. Bu resimde bir modelci Tiger tankı Sturmtiger'a çevirilirken bir model yapmıştı. Ben de buna çok özendim ve yapmaya karar verdim. Öncelikle tankın Tiger ile ortak olan yerlerini sarıya boyadım. Kalan yerleri ise Red Oxide halde bıraktım.


Tankın üzerinde yer alan az sayıda ayrıntıyı da olması gereken renklerle boyadım. Bunları boyarken taşan yerler oldu. Bu bölgeleri daha sonra yıkama esnasında yok ederim diye çok fazla dert etmedim ve tanka parlak vernik attım.


Parlak vernik sonrası tank için en önemli aşama olan yıkama kısmına geldim. Bu tankı en güzel gösterecek uygulama iyi bir yıkama olacaktı. Ben de çöl kamuflajı için hazırlanmış bir yıkama solüsyonunu kullandım. Sarı kısımlarda yıkamayı biraz abartmışım renk koyulaştı.


Tankı yıkama sonrasında mat vernik ile vernikledim. Bu aşamadan sonra fikir değiştirdim ve tankı bitmeden aceleyle cepheye gönderilmiş bir tank haline getirmeye karar verdim. Eskitme kısmını da buna göre uyguladım.


Öncelikle tanka sünger ile aşındırma yaptım. Bu boyutta daha dikkatli olmak lazım ama ben yine hızımı alamadım biraz bu kısımda ileri gittim. Sonrasında tankın üzerinde paslı akıntılar yaptım. Sarı kısımlar daha fazla aşınmış olmalıydı diye düşündüm. O kısımlara biraz daha fazla eskitme yaptım.


Son olarak tankın paletleri üzerinde çalıştım. Öncelikle üzerilerinden tozlu yıkama solüsyonu ile geçtim. Aralıklar toz ile dolunca da pas ve çamur pigmentleri ile paletlerin arasını doldurdum. Son olarak da yere temas eden yerlerin üzerinde metalik renk ile geçtim.


Eskitmenin son aşamasında tankın üzerini ve tekerlekleri toz pigmentleri ile fırçaladım. İstediğim çok fazlaya kaçmadan tozlu bir görünüm oluşturmaktı. İstediğim görüntüye ulaşınca da maketi bitirdim. Değişik bir çalışma oldu benim açımdan.


Son olarak tanktan meşhur viagra pozunu çekip tankı vitrine kaldırdım. Son zamanlarda 1/72 boyutunda yaptığım 8. model oldu. Bu aşamadan sonra bir süre büyük ölçeklerde çalışmayı planlıyorum.


1 yorum: