12 Eylül 2016 Pazartesi

1/72 I M60A3 I Revell


Revell'in tekrardan kutuladığı bir kit var elimde. Yeni dekaller de eklenmiş kutuya. Sanırım bugüne dek yaptığım en modern 1/72 olsa gerek bu tank. Büyüklük olarak da bu boyutta yaptığım en büyük tank olduğu kesin. Modern tanklar genel olarak çok daha fazla detay içeriyor. Bunun yanında daha az paslanıyorlar. Bu nedenle 2. Dünya Savaşı dönemi ile aralarında önemli farklar oluyor. 


Öncelikle beni bakla paletler korkutuyordu. ama o kadar kolay birleştiler ki ben bile şaşırdım. Puzzle yapar gibi kolayca birleştirdim paletleri. Modern tankların daha sıkı paletleri olduğundan sarkma yapmak da gerekmedi.


Sonunda tankın birleştirme aşaması da bitti. Bu boyuta göre gerçekten büyük bir tank var elimde. Yan yana getirdiğimde Pershing'lerin abisi gibi gözüküyor. Sonuçta tank boyutlarının büyüdüğü bir dönemden bahsediyoruz.


Tankın üzerinde çok fazla detay yoktu ama taret kısmında çok fazla ufak tefek parça ile uğraşmam gerekti. Arka kısımda yer alan sepet kısmını birleştirmek nispeten daha kolay oldu. Taretin üzerinde yer alan kupola çok güzel bir detay olmuş.


Bu tank için daha bir referans beğenmedim ama açık renkli bir model olsun istiyorum. Parçalı kamuflaj da olmasın niyetindeyim. Böyle olunca ben de gri renk ile astarladım. Ön gölgeleme yapıp üzerinden boyayınca güzel olacağını düşünüyorum.


Tank için referans olarak Bovington Tank Müzesi'nde yer alan M60 tankını seçtim. Bu tank MERDC kamuflaj skalasına göre boyanmıştı. Renk olarak sarı, kahverengi ve çok az siyah içeren bir kamuflajı vardı. Öncelikle sarı rengi boyadım.


Sarı rengin üzerine fırça ile kahverengi kamuflaj paternini boyadım. Çok ince katlar halinde üst üste 3 defa geçerek boyama yaptım. En son ise siyah renkleri ekledim. Siyah çok az bir kısımda yer aldığından sadece bir kontrast yarattı. Ama ana paterni çok da etkilemedi.


Boyama işlemi bittikten sonra tankı parlak vernik ile vernikledim. Bu tankın üzerinde dekal yer almadığın tekrardan vernik atmama da gerek olmadı. Bu sayede hem koyulaşmadan, hem de kalınlaşmadan kurtulmuş oldum.


Tankın palet ve tekerlek kısımlarını boyamam da zor olmadı. Tankın paletlerin olduğu bölgede geniş açıklıklara sahip olması işimi kolaylaştırdı. Paletlerin kauçuk kısımlarını kuru fırçalar gibi boyadım. Ara kısımlar zaten yıkanınca kapanacağından bu yönteme başvurdum.


Tankın yıkamasını hazır solüsyonlar ile yaptım. Çöl kamuflajı için özel solüsyon ile yıkama yapınca tank renginde çok fazla koyulaşma olmadı. Yıkama sonrasında tankı mat vernik ile vernikledim.


Tankın eskitme aşamasında çok fazla pas efekti kullanmamam gerekiyordu. Çok fazla aşınmış bir tank da yapmak istemiyordum. Aşındırmaya öncelikle sünger ile boyama yaparak başladım. Panzer grisi renginde boyayı süngere aldım. Sonrasında kenar kısımlara boyayı uyguladım. Bu şekilde gerçekçi bir dökülme efekti elde etmiş oldum.


Tankın arkada yer alan egzos kısmına ve namlu ucuna is efekti uyguladım. Bu efekt için siyah pastel ile terebentin karışımı kullandım. Tankın tekerlek kısımlarına çok az miktarda toz efekti uyguladım. Yine tankın üst kısmına bir miktar toz efekti uyguladım.


Bu tankı çok kirletmeden temiz bırakmak istediğimden aşındırma aşamasında üzerinde çok uğraşmadım. Modern tankların üzerinde çok fazla oynama imkanınız olmuyor. Bu nedenle ben de bu hali ile bitirmeye karar verdim.


M60A3 tankım da bitti ve vitrinde yerini aldı. Sırada bir başka 1/72 kit var. Yeniden 2. Dünya Savaşı tanklarına dönüş yapmayı planlıyorum artık.

2 yorum:

  1. şu tankın taret arkasındaki sepeti kırdım nerden temin edebilirm ?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Temin edemezsiniz ama tamir edebilir, hatta kendiniz tel yardımıyla üretebilirsiniz.

      Sil