29 Eylül 2016 Perşembe

1/35 I PzKpfw V Panther Sd.Kfz. 171. Ausf. A I Tamiya


Tamiya'nın piyasada çok bulunan ucuz kitlerinden bir tanesi ile farklı bir çalışma yapmak istedim. Bu eski Tamiya kitleri çok detaylı olmuyor ama bu tür farklı denemeler için idealler. En azından kötü olursa üzülmüyorsunuz. Bu sefer planım Cuckoo isimli müttefiklerin eline geçmiş bir tankı yapmak. Panther tankı üzerindeki detaylar Cuckoo tankına uymasa da ben biraz benzetmek niyetindeyim.


Kit gördüğünüz gibi 1/35 boyutunda da olsa içeriğindeki parçalar ancak 1/72 kadar. Bu az parça sayısına 4 parça halinde verilen figürler de dahiller. Beni çok kısa bir birleştirme aşaması bekliyor.


Tankın gövdesi çok çabuk oluştu. Vinyl palet verdikleri için palet ve tekerlekleri birleştirmek de çok zaman almadı. Palete toplu iğne ile sarkma efekti verdim. Bu şekilde gerçeğe daha çok benzedi.


Tankın birleştirme kısmı çok kısa sürede bitti. Hemen boyama kısmına geçtim. Öncelikle çok ince tabaka bir astar attım. Ortaya çıkan gri renk yine çok güzel durdu. O kadar ince bir tabaka oldu ki bazı yerlerde attan sarı renk gözükür haldeydi.


Bu tank düşman eline geçtiği için Olive Drab ile boyanmıştı. Ben de aslında uygun olarak bu renge boyadım. Bu renkte bir Panther pek görmeyiz. O yüzden ilginç oldu. Yakıştı bence.


Elimde aslına uygun dekaller olmadığından var olan yıldız dekallerini kullanmak zorunda kaldım. Keşke şu çevresi yuvarlak olanlardan elimde olsaydı ve kullanma imkanım olsaydı. Ama maalesef elimde ne varsa onunla yetindim.


Bu Panther kış kamuflajı olacak şekilde white wash boyanmıştı. Ama o kadar gelişi güzel boyanmıştı ki bu duyguyu vermem gerekliydi. Tabii ki fırça ile bunu yapmam imkansız olacağından ben de sünger tekniği ile yapmaya karar verdim.


Tüm tankın gövdesini gelişi güzel bir biçimde beyaz boya ve sünger ile geçtim. Bu sayede o gelişi güzel boyama duygusu da tanka geçti. Ama bu hali ile çok beyaz olacakti. Buna hareket kazandıracak bir şeyler düşünmem gerekiyordu.


Ben de tankın normal renginden daha açık renkte bir yeşil ile tekrardan süngere boya aldım. Bu boya ile tankın üzerini bir kez daha geçtim. Ama bu sefer ton farkı yaratacak yerlerden geçtim sadece. Tankın üzerinde monotonluk kırıldı ve kontrast da bir miktar oluştu.


Tankın paletleri için bir miktar pastel  boyayı öğüttüm. Sonrasında terebentin ile karıştırarak paletlere yedirdim. Paletlerin yere değen kısımlarını kazıyarak istediğim görüntüyü elde ettim.


Bu tankı gösteren kısım taret üzerinde yer alan desenlerdi. Öncelikle elimle fırça kullanarak Cuckoo ismini taretin her iki yanına da yazdım. Sonrasında orjinal paterne sadık kalarak tankın taretinin boyasını sünger ile yaptım. 


Monotonluğu bir miktar daha kırmak için antrasit renk ile bir kez daha sünger üzerine boya aldım. Bu boya ile boyanın soyulup döküldüğü yerlere uygulama yaptım. Bu şekilde bazı yerlerde metal doku ortaya çıkmış gibi durdu.


Tank üzerinde ekli olan alet edevatı gerçeğe uygun renklerde boyadım. Tahta kutuyu kahverengi ile boyarken metalik kısımları antrasit ile geçtim. Yine tekerleklerin kauçuk kısımlarını da antrasit ile geçtim. Aletlerin üzerine beyaz renk ile sıçramalar yaptım. Sonuçta boyayan kişi damlamaması için özel bir çaba sarf etmemiştir diye düşündüm.


Tankın arka tarafını aynı yöntemler ile eskittim. Tek dikkat ettiğim egzoslara dokunmamak oldu. Egzosları paslandıracağım için alttan beyaz gözüksün istemedim. Antrasit ile boyalı bir halde bıraktım o yüzden.


Tankın üzerinde yer alan paletleri de pas efekti veren pastel ile geçtim. Yine bu yedek paletlere de beyaz boya bulaştırdım. Yer yer orijinal renginde boşluklar da bıraktım. Monoton olup tankı boğmasın istedim. Yine beyaz ile boyanmayan kısımlara da eskitme yapmak için antrasit kullandım. Bu kısımlar da monotonluktan kurtuldular. Artık biraz yıkama yapmaya geldi sıra.


Tankın yıkamasını özel solüsyonlarla yaptım. Daha açık renk yıkama olması için çöl kamuflajlı araçlar için kullanılan solüsyon ile yıkama yaptım. Aslında biraz daha koyu bir sıvı olsa daha iyi olurmuş. İstediğim kontrastı yakalayamadım.


Yıkama sonrasında sıra mat vernik uygulamasına gelmişti. Mat vernik çok fazla kaçarsa eğer araç oyuncak gibi duruyor. O nedenle kullanırken her zaman dikkatli olmak gerekiyor. Mat vernik sonrası yıkanan kısımların da renkleri yerine oturdu. Eskitme aşamasına geçtim.  


Öncelikla tankın arka tarafında yer alan ızgaralara is efekti uyguladım. Aslında biraz fazla uygulamışım. Kurumlu kapkara bir görüntü ortaya çıktı. Aslında biraz metalik ile kuru fırçalama yapsam cidden ortaya daha güzel bir görüntü çıkabilirdi.


Sonraki aşamada tankın egzos borularına paslanma yaptım. Tankların egzos kısımları çok fazla ısıya maruz kalırsa eğer hemen paslanıyorlar. Eski tanklarda bu aşınma daha belirgin oluyor. Pas dokusunun tankta güzel bir kontrast oluşturduğunu düşünüyorum. O nedenle uygulamak da zevkli oluyor.


Tankın kış aylarında üzerinde çok fazla akıntı olması gerektiğini düşündüğümden bu konuda uğraşmaya başladım. Öncelikle paslı akıntılar sonra da streaking grime ile akıntılar yaptım. White spirit ile bu akıntıları incelttim. Tankın az miktarda vernik alan yerlerini white spirit çok kötü bozdu. Ben de o kısımları aşınma gibi gösterdim. 


Islak işlemler bittikten sonra tank üzerine pigment uygulamaya başladım. Öncelikle egzos üzerine pigment uyguladım. Farklı pigmentler birleşince çok doğal bir aşınma görüntüsü ortaya çıktı. İsli yerlerin üzerine de bir miktar farklı renklerde pigment çalıştım. Ama siyah renk yuttu bu pigmentleri.


Tank yağmur nedeniyle toz tutmaz diye düşünerek üzerine çok fazla tozlanma yapmadım. Elimde bir miktar kar efekti vardı. Çok az olmak üzere tankın üzerine uyguladım. Yine tankın paletlerinin yere temas eden yerlerine kar efekti uyguladım. 


Kar efekti ile beraber tankın yapım aşaması da bitmiş oldu. Uzun süre boşluklar vererek yaptığım için arada koptuğum bir tank olsa da bitişinin çok güzel olduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak sadece amatör olarak model yapıyorum. Beklentilerimi de bu yönde belirliyorum. En nihayetinde Cuckoo hoşuma gitti.


Uzun süre 1/72 yaptıktan sonra büyük ölçeğe geri dönüşte ilk yaptığım tank Cuckoo oldu. Bitişi ile beraber bir arkadaşıma hediye olarak gitmeyi bekliyor bu tank. Sırada IS-3M var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder