27 Ağustos 2016 Cumartesi

1/72 I M26E2 Pershing I Trumpeter


T26E4 Pershing'ten sonra aynı tankın yine Trumpeter'in ürettiği M26E2 Pershing kitine geldi sıra. Bu iki tankı peşpeşe birleştirmesem aradaki farkı kesinlikle anlamazdım. İlk bakışta aynı gibi de gelseler birleştirirken farkları anlayabiliyorsunuz. Aradaki en önemli fark bu kitte bakla palete yer verilmesi. 1/72'de bakla palet çok gerçekçi dursa da birleştirmesi de bir o kadar zor oluyor.


Daha önce Italeri paletlerinde yaptığım gibi 10'arlı parçalar halinde yapıştırıp paletleri daha sonra tekerleklere yerleştirdim. Bu şekilde tekerlek çevresinde dönmek de daha kolay oluyor. Olabildiğince az hata ile paletleri yerleştirmeyi tamamladım.


Daha gerçekçi olması için etek korumalarından birer tanesini yerinden söktüm. Eskitme kısmında bu sökülmüş yerleri paslandırıp üzerine bir kaç tane kurşun deliği de yapabilirim.


Tankın göze ilk farklı gelen yeri ön kısımda yer alan plaka asmak için olduğunu düşündüğüm kısım oldu. Bunun dışında gövde dizaynında bir farklılık görmedim T26E4'ten.


Tüm tankın birleştirme işlemi bitti. M26E2'de daha kısa bir top kullanılmış. Tankın tareti de T26E4'de göre daha kısa tercih edilmiş. Bunlar dışında taret kısmında fark görmedim.


T26E4'te egzos tankın arka tarafındayken M26E2'de gövdenin üzerinde her iki yanda birer tane egzos yapılmış. Yine motor bölümünün üzerinde yer alan ızgaralarda da dizayn farkı mevcut.


Sonunda her iki Pershing'in de birleştirmesi bitti. Sırada Olive Drab ile her iki tankın da boyanması var.


Tankı diğer Pershing gibi o an elimde var olan Red Oxide ile astarladım. Astar sonrası ortaya çıkan bir kaç hata gözüme çarptı. Bu hataları halledip Olive Drap ile boyamaya başlamaya geldi sıra.


Tankın boyasını olması gerektiği gibi olive drab ile attım. Diğer Pershing tankında olduğu gibi bu tankta da çok kalın atmadım ve bazı yerlerde altta bulunan pas rengi görünsün istedim.


Tankın boyama işlemi bittikten sonra sıra detaylandırmaya geldi. Bu tankın üzerinde modifikasyon yapmadığımdan ilgi tamamen boyasının üzerinde olacaktır. Bu nedenle boyası için bir miktar daha uğraşmam gerekiyor tankın.


Tankı boyadıktan sonra parlak vernik attım. Tank parlak vernik yedikten sonra bir miktar koyulaştı. Vernik kuruduktan sonra dekalleri yerine yapıştırdım. Dekalleri çok garip yapmışlar. Bir tanesinde "medium tank" yazıyor. Ne alaka anlamadım.


Dekallerin üzerine tank daha da koyulaşmasın diye vernik atmadım. Tankın eskitme aşamasına geçtim. Aslında hata ama bu sefer de çok çok koyu olacaktı. Öncelikle sünger ile kenarlarda eskitme yaptım. Sünger uygulamasını çok seviyorum.


Sünger ile eskitme bitince bir defa mat vernik attım. Tank bu sefer bir ton daha koyulaştı tekrar. Vernik uygulanınca süngerle boyadığım kısımlar iyice yerine oturdu. Vernik olmazsa olmaz bir aşama ama bu koyulaşma büyük sorun.


Tankın üzerinde farklı renk boyanacak detay yoktu. Sadece egzos kısımlarını pas rengi ile boyadım. Her zaman kullandığım tekniği uygulamama rağmen bu sefer egzoslar nedense çamurlu gibi durdular.


Tankın makineli tüfek kısımlarını metalik renk ile kuru fırçalama yaptım. Bu yöntem gerçekten de çok güzel gösteriyor makinelileri. Tankın kenar kısımlarından kurşun kalem ile geçtim. Böylece metalik bir hava kazanmış oldu kenar kısımlar.


Tankın kapaklarının bağlantı yerlerini ve metallerin birleştiği yerleri pas rengi ile boyadım. Yine tankın dikey yüzeylerinden aşağıya akıntılar yaptım. Koyu renk nedeniyle çok belli olmadı akıntılar. Benzin kapaklarından etrafa saçılmış akıntılar ekledim. Yine egzos çevresine is efekti yaptım.Son olarak tankı tozlu olsun diye pigment ile kapladım. Ama terebentin ile yapıştırmam gereken pigmentler için su kullanınca pigmentler akıp gittiler. Tekrardan uğraşmadım ve bu şekilde tankı bitirdim.


Tankı büyük kardeşi Super Pershing ile resimledim. Diğer tank üzerinde çok modifikasyon yapmıştım. Bu tankı ise daha düz bitirdim. Keşke bu kadar koyu olmasaydı. Yaptıklarım daha fazla gözükürdü.


Bu iki tank uzun zamandır elimde bekliyordu. Her ikisini de sonunda bitirdim ve vitrine kaldırdım. Trumpeter'in bu kitleri gerçekten de güzel. Ben 1/72'de Trumpeter yapmayı seviyorum.


Artık sırada Cromwell tankını bitirmek var. Bu iki Trumpeter'den sonra Airfix ile devam ediyorum üretime.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder