5 Ağustos 2016 Cuma

1/72 I IS-2 I Zvezda


İnternette "snap fit" olduğunu okuyunca Zvezda'nın 1/72 boyutundaki IS-2 kitini alıp denemeye karar verdim. Yapıştırıcı gerekmeden birleştirilebileceğini yazıyordu kutu üzerinde. Daha önce hiç IS serisi tank yapmamıştım. Bu sayede ilk defa bu tank serisinden de bir model yapmış olacaktım.


Kiti birleştirmeye başladım. Öncelikle sert bir plastikten yapılmıştı kit. Sert olursa birbirini tutar diye düşünmüşler sanırım. Aslında bana bu yapıştırıcı kullanmadan birleştirme kısmı pek güven vermedi. Normalde geniş olan delikleri daraltmışlar iyice tutsun diye. Ama yerleştirmeye çalışırken plastik yamulup kırılma noktasına geliyor. Ben yine de bazı yerlerde yapıştırıcı kullandım.


Tankın birleştirme aşaması hızlı bitti. Açıkçası çok fazla parça içermiyordu. Ben küçük parçalarda alttan yapıştırıcı kullandım yoksa sağlam tutacağına inanmıyorum.


Tankın birleştirmesi bitince diğer tankların yanına koydum. IS serisi ağır tank olarak geçiyordu. Ama boyutu ancak bir Pershing kadardı. Boyutlarda bir hata olduğunu sanmıyor olsam da bu durum ilgimi çekti. Genel olarak Sovyet tankları heybetli olurdu. Neden IS bu şekilde küçük kalmış anlamadım.


Tankın astar kısmını Red Oxide renginde yaptım. Pas efektlerini daha kolay verebilirim diye düşündüm. Yine saç spreyi yöntemi ile aşındırma yapmayı planlıyorum.


Tankın ana boyasını atarken saç spreyi yönteminden vazgeçtim. Çok kalın olmayacak şekilde koyu yeşil renk ile boyadım. Aslında bu tanklara attığımız türlü çeşit yeşilin Rus yeşilini karşıladığına emin değilim. Daha açık soluk bir renk olması gerekir diye düşünüyorum.


Tanka bu amaçla önerilenden daha açık renkli bir yeşil attım. Zaten tank üzerinde yıkama yaptıkça renk daha da koyulaşıyor. O nedenle mümkün olduğunca tankların ilk boyasını açık renk atmak lazım.


Tankın ana boyama işlemi bitti. Umduğumdan çok daha ince bir boya katmanı oldu. Bu da detaylar kaybolmadan tankın üzerinde daha fazla işlem yapmama yarayacak. Boyama süreci bu sayede güzel geçmiş oldu.


Tankın dekalleri beni gerçekten çok uğraştırdı. Öncelikle dekaller için verilen şema yanlış. Sakın onu kullanmayın sonra benimki gibi kayma yaşarsınız. Dekallere çok fazla Set-Sol uygulasam da üst kısmı bir türlü tam olarak yerine yapıştıramadım. Ben de bazı yerleri ufak delikler açarak aşındırdım.


Dekallerden sonra parlak vernik atarak tankı yıkamaya geçtim. Nedense tank vernik sonrasında biraz koyulaştı. En son yıkama ile beraber iyice koyu bir hal aldı. Yıkama işlemi güzel oldu. Tank belirginleşti ve güzelleşti. Mat vernik atmamla beraber tankın tamamen koyu bir hal aldı. 


Tankın eskitmesini çok fazla abartmamakta kararlıydım. Bir önceki STRV gerçekten de çok kötü olmuştu. Bu tankta da aynısını yaşamamak için standart bir şeyler yapmaya karar verdim. Öncelikle sünger ile eskitme yapıp daha sonra köşeleri kurşun kalem ile karaladım.


Daha sonra elimde bulunan malzemeler ile yağ akıntıları, paslanma ve tozlanma yaptım. Tankın biraz fazla koyu olması dışında bir problemi olmadı. IS serisinden ilk yaptığım tank bu oldu. Zvezda ile aramız da bir miktar düzelmiş oldu bu kit ile.


Sonunda IS-2 tankımın da sonunu gördüm ve vitrine kaldırdım. Bu kiti çok fazla tavsiye etmiyorum. Snap fit olayı çok da kullanışlı değil. Hele paletler çok zorluyor. O nedenle özel bir ilginiz yoksa es geçebilirsiniz bu kiti. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder