4 Temmuz 2016 Pazartesi

1/72 I T26E4 Pershing I Trumpeter


Eğer blogumu takip ediyorsanız bilirsiniz ki ben Trumpeter 1/72 kitlerini çok severim. Bu sefer Erhan Atalay tarafından bana çok güzel bir kit hediye edildi. Bu Trumpeter'in 1/72 boyutlarındaki T26E4 Pershing tankının kitiydi. Ben bu kiti sıradan bir biçimde birleştirmek yerine farklı bir şeyler denemek istedim. Bu kiti Super Pershing tankına çevirmeye karar verdim.


Kendime referans olarak bu resimde yer alan tankı aldım. Tam olarak aynısı olmasa da oldukça benzer bir model yapmak için çalışmaya başladım.


Öncelikle yanlarda yer alan etek korumalarından kurtulmam gerekiyordu. Ben de bu amaçla korumaları kesmeye başladım.


Trumpeter'in plastiği ne çok sert ne de çok yumuşak. Bu yapısı nedeniyle modifiye etmeye de çok uygun kitler bunlar. Ben de kolaylıkla yan etekleri kestim ve zımparaya hazır hale getirdim.


Etekleri tamamen kestikten sonra ön ve arkada yer alan çamurlukları da kestim. Bu tanka sahip olduğu havayı veren gövde yapısını oluşturmaya çalıştım bu şekilde.


Kestiğim kısımları dikkatlice zımparalayarak istediğim düzene getirdim. Kitin plastik yapısı da zımpara ile şekil vermeye çok uygun olduğundan kolaylıkla istediğim hali aldı.


Üst gövdenin işi bitince alt gövde ile birleştirdim ve ortaya çıkan görüntü hoşuma gitti. Artık aklımda yer alan diğer modifikasyonlara da geçebilirdim.


Kredi kartına benzer yapıda bir kartı alarak referans resimde yer alan görüntüye uygun biçimde kestim. Bu kartların kalınlığı gerçekten de kite çok uygundu. Bu nedenle bu kartı kullanmayı tercih ettim.


Yine karttan kestiğim parça ile mantlet korumasını da yaptım. Bu plastik gerçekten de çok zor yapıştığından elimle şekile vererek uzun süre beklemek zorunda kaldım. Elimde Japon yapıştırıcısı yoktu. Bu nedenle uğraşmam gerekti.


Ek parçaların da birleşmesinden sonra bir sonraki aşamaya geçmek için hazırdım. Tankın taretinde yer alan yuvarlak boruları yapmam gerekiyordu. Bunun için uygun malzeme aradım.


Kitin kalıbından arta kalan parçalardan uzun borular kestim ve tarete yapıştırdım. Cidden tam istediğim görünümü sağladılar. Üzerlerine bir başka kitten çıkan bir parçayı birleştirmek için ekledim.


Modifkasyon aşaması bitince tankın tüm diğer parçalarını tanka ekledim. Bir kaç parça yerine uyum sağlamadı. Onları da bir şekilde modifiye ederek yerlerine yerleştirdim.


Sonunda tankın birleştirme kısmı bitti sadece eklenmesi gereken üstte bir parça kaldı. Onun için de uygun parçayı diğer bir kitte buldum. Onun da kesilip eklenmesi ile tank boyanmaya hazır hale gelecek.


Tam her şey yolunda derken taretin yan kısmındaki parçanın ek yerinde kocaman bir boşluk olduğunu fark ettim. O boşluğun kapatılması biraz daha uğraştıracak beni.


Tankın üzerinde yer alan ne işe yaradığını bilmediğim çubukların bitiş kısmına bir plastik plaka ekledim. Bu parça ile o bölge biraz daha derli toplu durdu.


Yine tankın yan tarafına orjinal resimde bulunan palet baklalarını ekledim. Bu hali ile referans resimlere daha fazla benzemiş oldu. Artık sıra astar atmaya geldi.


Astar olarak elimde var olan Red Oxide kullandım. Bu renk ile yazılı kısımları daha rahat kapatabileceğimi düşündüm. Hem de belki de saç spreyi ile eskitme de yaparken kullanabilirim düşüncesi ile red oxide astar ile tankı boyadım.


Tankın ana boyasını olive drab ile attım. Önceden red oxide atmam çok işe yaradı. Bazı yerlerde tek kat ile yetindim ve altta kalan red oxide görünür halde kaldı. Böylece tankın monoton olmasını engelledim ve aynı zamanda sanki paslı bir renk yakaladım.


Tankın ekleme yaptığım parçaları da üzerlerinden geçen boya ile tamamen gövdeye uyum sağladılar. Yan tarafa eklediğim detaylar da boyadan sonra ortaya daha fazla çıktılar.


Boya kuruduktan sonra çok büyük bir hata yaptığımı fark ettim. Bu tankın paletleri vinyl paletler olduğundan çok detaysızdı. Astar ve boyalar ile üstüne kat kat birikim de olunca detaylar tamamen kayboldu. Keşke paletleri maskeleme bandı ile kaplasaydım. Çok pişman oldum.


Boyanın tamamen kurumasını bekledim. Kuruduktan sonra dikkatimi çeken yerlerini düzelttim. Üzerinde yer alan detaylara boyama yaptım. Makineli tüfek gerçek rengini alınca kontrast kattı tanka. Tekerleklerin kauçuk kısımlarını boyadım.


Boyama aşaması bittikten sonra çok çok ince bir tabaka parlak vernik attım. Vernik attıktan sonra renkler çok güzel kaynaşıyorlar. Ben bu halini görmeyi çok seviyorum modelin. Renkler tamamen yerine oturuyor. Ama en kötü yanı fark edilmeyen hatalar da ortaya çıkıyorlar.


Parlak vernik kuruduktan sonra sırada dekaller vardı. Aslında referans resimde tank üzerinde yazı veya işaret gözükmüyordu. Ama bu haliyle de çok düz olacağını düşündüğümden dekal uygulamaya karar verdim. Tankın yanında verilen dekalleri şemaya göre yerine yapıştırdım. Bu aşamada ile kez micro sol ve set kullandım. Çok yararlı solüsyonlar olduğunu düşünüyorum.


Dekallerin yerleşmesinden sonra tekrardan bir doz daha parlak vernik attım. Bu sayede dekalleri koruma altına almış oldum. Hem de parlak vernik bir sonraki aşama olan yıkama aşamasında boyanın kaymasını sağlayan pürüzsüz bir yüzey oluşmasını da sağlıyor. Bu yüzden vernik çok önemli.


Tankın yıkama esnasında renginin koyulaşmasını sevmediğimden pin-wash yapmaya karar verdim. Sadece çökük veya kıvrımlı kısımlara elimde var olan yıkama sıvılarından uyguladım. Sonrasında inceltici ile fazla yerleri aldım. Bu sayede araç çok fazla koyu renge bürünmemiş oldu.


Yıkama işlemi bitince tankın kuruması bu havalarda çok hızlı oldu. Tamamen kuruduğuna emin olduktan soran bu sefer mat vernik attım. Mat vernik tankı gerçek görünümüne çok yaklaştırıyor. Hem de eskitme esnasında pürüzlü bir yüzey oluşturup pigment yapışmasını kolaylaştırıyor.


Mat vernik kuruduktan sonra öncelikle sünger ile tankın üzerine aşınma noktaları yaptım. Bu ölçekte sünger tekniğini çok dikkatli kullanmak gerekiyor. Eğer abartırsanız gerçeklikten uzaklaşırsınız. Ben de çok ufak bir sünger parçası ile uygulama yaptım tankın üzerine.


Sünger ile işim bittiğinde kurşun kalem ile tankın çıkıntılı kısımlarını parlattım. Bu teknik çok yararlı ve insanın işini çok kolaylaştırıyor. Tankın köşeleri belirginleşince maket hacim kazanıyor ve hatları keskinleşiyor.


Bir sonraki aşamada tankın üzerine pas lekeleri, egzosa is lekesi, yanlara akıntılar ve benzin kapağının çevresine akıntı ve birikimler yaptım. Tankın tekerleklerine pigment ve terebentin karışımını uyguladım. Ama o kadar çok abartmışım ki tankın tekerlekleri kayboldu. Sert bir fırça ile tamamen kazıdım.


En son aşamada tankın üzerine toz ve kir efekti yaptım. Bu kadar tekerleri kirli bir tankın gövde ve taretinin de tozlu olması gerekirdi. Ben yine de orta karar bir kirletme yaptım. Çok fazla detaylar boğulmasın istedim.


Tankın tüm yapım aşamaları bitti ve vitrinde yerini aldı artık. 1/72 boyutu seviyorum. Modifiye etmeye çok yatkın bir ölçek bence. Bu tankı da referans resimlere benzettiğime inanıyorum. Güzel ve eğlenceli bir yapım aşaması geçti.


Tankın modifiye ettiğim kısımlarını yakından göstermek istedim. Ön tarafa ekstra zırh plakaları ekledim. Yine mantletin ön kısmına ekstradan bir zırh parçası ekledim. Taretin üst kısmına ne işe yaradığını bilmediğim 2 tane boru ekledim. Bu boruların üzerine de korumak için yapılmış levhalar ekledim. Yine yan tarafa 3 tane palet baklası ve 2 tane bakla takmak için çengel ekledim. 


Sonunda tank bitti ve vitrine yerleşti. Şimdi sırada bir başka 1/72 boyutlu tankı bitirmek var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder