25 Temmuz 2016 Pazartesi

1/72 I Jagdpanzer Hetzer I Esci


Yine daha önce hiç yapmadığım bir markanın kitine sahiptim. Yeni tanışacağım markanın adı Esci. Genelde bu marka hakkında övücü şeyler duyuyorum. Bunun yanında Hetzer de zaten benim en sevdiğim tanklardan bir tanesi. Bu ikilinin birleşimi nasıl olacak bakalım?


Kit içeriği çok zengin değil. Zaten küçük kutu gibi bir tank olduğundan pek şaşırtıcı da değil. Çok fazla çapak olması çok kötü. Küçücük parçaları temizlemek zor olacak.


Aslında bu kitin ilk üretiminde paletler vinyl'miş. Ama sonradan bakla palete geçiş yapılmış. Bu minicik parçaları kırmadan nasıl ayırırız muamma.


Yine minicik minicik ve bol çapaklı bir sürü parça. Aslında Esci çok beğenilen bir markadır. Ama neden böyle bol çapaklı bir kit denk geldi anlamadım. Sırada birleştirme aşaması var.


Hetzer'in birleştirme aşaması tamamlandı. Fazladan artan paletleri yan tarafına monte ettim. Aslında tarihi olarak çok doğru değil. Hetzer değil de G13 tankında bu şekilde eklenmiş paletler. Ama ben yaptım oldu. Sonuçta tank mürettebatı bu şekilde kendini korumak istemiş olabilir.


Bu tankın küçüklüğünü bir görseniz üzerinde yer alan ufacık detayların ne kadar minik olduğunu da anlardınız. Gerçekten bu boyutta bir makete bu kadar detay yeterli ama biraz daha az çapak olsaymış daha iyi olurmuş.


Tankı gri ile astarladım. Astarlamadan sonra çok fazla hata ortaya çıktı. Astarı bu yüzden seviyorum. Çok geç olmadan hataları düzeltme imkanı veriyor. Aynı zamanda nefret ediyorum. Tam bitti derken tekrar tamirat işi başlıyor.


Tanka kamuflaj olarak fabrika çıkışı açık kahverengi gövdeli ve siyah toplu olan bu resmi referans almaya karar verdim. Oldukça küçük olan bu kit için uygun bir kamuflaj olacağını düşündüm bu kamuflajın.


Kamuflajı belirledikten sonra Revell Aqua Color serisinden Sand ile Africa braun renklerini karıştırdım. Daha sonra bu iki renge beyaz ekleyerek açtım ve referanslardaki renge yakın bir renk buldum. Bu renk ile tüm tankı boyadım.


Tankın üzerinde farklı renk gerektiren detay fazla olmadığından boyamak da zor olmadı. Üzerinde yer alan palet parçalarını boyadım ve paslandırdım. Yine egzosu boyayıp paslandırdım. Sağda yer alan ve ölçüsü çok ayarsız olan küreği de boyadım ve tankın tüm boyama işlemi bitmiş oldu.


Tankın çok kötü ve kalın dekalleri vardı. Microsol ve set ile çok uğraştım ama dekaller bir türlü istediğim inceliğe gelmediler ve model üzerinde çok belli oldular. Dekallerden sonra parlak vernik attım ve yıkama aşamasına geçtim.


Tankın yıkamasını AK'nın desert wash ürünü ile yaptım. Hafif kahverengiye yakın bir renkte yıkama yapmış oldum. Yıkama sonrası tank neredeyse bir boy büyümüş gibi durdu. Üzerinde yer alan detaylar ile birleşim yerlerinde olan kaynak izleri de belirgin hale geldi.


Tankın eskitmesini sünger yöntemi ile yaptım. Bu yöntemi gerçekçiliğinden ötürü çok seviyorum. Önce pas rengi ile kenarları geniş geçtim. Sonrasında siyah renk ile daha dar aralıklarla geçtim. En son sivri yerleri kurşun kalem ile belirginleştirdim ve görüntü istediğim noktaya ulaşmış oldu.


Tanka biraz kontrast katmak için yanda yer alan panellerden bir tanesini çok fazla paslandırdım. Tekerleklerin üzerinde de çipping uyguladım. Paletleri de yıkayıp kirlettikten sonra tankı tamamen bitirdim.


Esci benim ilk defa yaptığım bir marka oldu. Açık konuşmak gerekirse ben bu kiti beğenmedim. Tavsiye de etmiyorum. Ama Esci markasına ileride yine şans vermeyi düşünüyorum. Kararımı bir kaç kit yaptıktan sonra daha iyi veririm sanırım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder