8 Haziran 2016 Çarşamba

1/50 I Viking Ship I Revell


Genelde tank yaptığım halde uzun zaman önce stoğuma eklediğim bu gemi hep aklımda kalmıştı. Sonra bir arkadaşıma hediye olarak bu maketi yapmaya karar verdim. Çok da iyi oldu. Kit aslında basit bir kit. Sadece küçük parça sayısı biraz fazla. Kit üzerinde neredeyse hiç çapak yoktu. Bu gemiyi yaparken planım yelkenleri kumaştan yapmak. Birleştirme kısmı ile başlayalım.


Gemi gövdesinin iki büyük parçası birbirine çok rahat oturdu. Üzerinde neredeyse hiç tasfiye işi de yoktu. Çok rahat bir şekilde birleştirdim parçaları.


Gemiyi kuruması için bir süre bir kenarda beklettim. Sonrasında iç kısımda yer alacak olan taban kısmının parçalarını ekledim. Bu aşamada boya kısmına geçmeye karar verdim. Birleştirdikten sonra bu kadar çok parçayı imkansız boyayamazdım.


Öncelikle siyah renk çok ince bir tabaka astar attım. İnce attım çünkü geminin tahta dokusunu yok etmek istemedim. Hem de taban siyah olunca üzerinde oynamam da kolay olacaktı..


Öncelikle Vallejo'nun 3 ayrı odun efektli boyasını aldım. Birer kat olmak üzere düzensiz bir şekilde bu boyalar ile geminin gövdesini boyadım. Sonrasında bu boyaları birbiri ile karıştırıp tekrardan gelişi güzel boyadım. En sonunda 3 boyayı da karıştırarak tekrardan boyadım. Böylece karışık alacalı bir görünüm elde ettim. Sonuçta bir çok tahta birleştiği için bir çok farklı renk olmalıydı.


Aynı işlemleri geminin dış yüzeyine de uyguladım. Dış yüzeyin tamamen kurumasından sonra altın rengine boyadığım geminin ön ve arkasında yer alan boynuzlarını taktım. Altın rengi gerçekten de monotonluğu çok güzel kırdı.


Geminin üzerine takılacak 64 tane tahta kalkan mevcuttu. Ben de bu kalkanlarda da ayrı ayrı renkler olmalı diye düşündüm. Gövdeye uyguladığım işlemleri aynı şekilde kalkanlara da uyguladım.


Bu kalkanların her birine farklı desende dekaller yapıştırmak gerekiyordu. Alt sıradan başlayarak dekalleri yapıştırdım. Bu esnada çıkıntılı yüzeylere tam oturması için dekal solüsyonları ile dekali iyice yumuşatmaya uğraştım.


Tüm 64 tane kalkanın üzerini dekalleri ile kapladım. Sonrasında da üzerinden vernik ile geçerek korumaya aldım. Kalkanları yerlerine sabitlemeden önce yıkama yaparak boşluk kısımlarını belirginleştirdim. Sıra kalkanları sabitlemeye geldi.


Arka sıradan başlayarak kalkanları yerlerine yerleştirdim. Bunun ne kadar büyük bir hata olduğunu sonradan fark ettim. Alta gelecek olan kürekleri hesap etmeden bu kalkanları bir bir yerine yerleştirmeye başladım.


Sonunda tamamen kalkanları sabitleme işlemi bitti. Tutkalın kurumasını bekledim ve diğer tarafı da tamamladım. Arkasından da kürekleri sabitlemeye başladım. Ama o anda hatamı da fark ettim.


Kalkanlar nedeniyle kürekler olması gereken yere sabitlenmiyordu. Bazıları çok yukarıda yer alırken bazıları çok aşağı sarkıyordu. Ben de bu aşamada radikal bir karar almak zorunda kaldım.


Kararımı uygulamadan önce direkleri yerleştirdim ve iplerin bir kısmını da yerine bağladım. Bu şekilde başka bir hata daha olmasının önüne geçmek istedim. Çünkü iplerin bağlanması gereken yerler de kürekler ile ilişkiliydi.


Bu işlemler devam ederken çapa ve çapanın bağlı olduğu ipi de boyayarak yerine yerleştirdim. Bu çapa gemiye çok güzel bir hava kattı ve benim çok hoşuma gitti.


Küreklerin bu hali hiç hoşuma gitmemişti. Ben de bu durumdan rahatsız oldum ve kürekleri tamamen oldukları yerden söktüm. Bu aşamada kürekleri yerine oturtmama engel olan kalkanları da yerinden söktüm. Tüm işlemleri başa almış oldum.


Öncelikle kalkanlar olmadan kürekleri yerlerine geri oturttum. Sonrasında da ilaç kutusu ile yükseklik ayarı yaptım. Bu yükseklikte hizaladıktan sonra tekrardan kürekleri yapışkan ile sabitledim ve kurumasını bekledim.

Aynı işlemi karşı tarafta da tekrarladım. Bu anda gemiyi dengede tutmaya çalıştım. Dengede olursa her iki taraf arasında da yükseklik farkı kalmayacaktı. Tüm küreklerin kurumasından sonra diğer aşamaya geçtim.


Gemi dengede dururken kalkanları tekrardan yerine yapıştırdım. Bu sefer kürekler düz bir şekilde dizilmişti ve kalkanlar da bu küreklere göre şekil alıyordu. Çok fazla monoton bir dizilim olmasını da engelledi bu şekilde hizalamak.


En sonunda tüm dengeleme işlemlerini bitirdim. Artık gemi daha hoş görünüyordu. Küreklerin hizalanması ve kalkanların eklenmesinden sonra önceden yapmam gereken bir uygulamaya geldi sıra. 


Geminin tahta kısımlarını siyah renk ile yıkadım. Bu şekilde girinti kısımlar belirginleşti. Tahta daha hacim kazandı. Yıkama gerçekten de gemiye çok hoş bir hava kattı. İpleri de bağladıktan sonra sıra yelkeni eklemeye gelmişti.


Yelken için hobimaket.com'da öğrendiğim bir tekniği uyguladım. Öncelikle pamuklu bir bez parçasını çay suyunda 2 saat kadar beklettim. Bu şekilde o kirli sarı renge büründü gemi.


Sonrasında kumaşın altına yelken kalıbını koydum. Pamuklu bez tamamen yelken kalıbının şeklini aldı. Bu aşamada üzerine ütü kolası sıktım ve kuruması için beklemeye başladım.


24 saat kuruduktan sonra kumaş tamamen kalıbın şeklini almıştı ve katı bir hale gelmişti. Bu aşamada kenarları belirginleştirdim ve yelkeni yerinden kestim. Çok gerçekçi bir yelkene sahip oldum sonunda.


Yelkeni öncelikle bir kaç tane düğümle yatay direğe bağladım. Bağlama esnasında yelkenin formu kesinlikle bozulmadı. Bunu sağlayan da kuruma esnasında eklediğimiz ütü kolasıydı. Gerçekten çok işe yaradı kola.


Bu aşamadan sonra yelken direğine yatay direği sabitledim. Bu aşama için yapıştırmayı değil de ip ile sabitlemeyi tercih ettim. Çok daha doğal bir görünüm oldu böylece.


Yelkeni sabitlemek için gövdenin kenarında bulunan çıkıntılara bağlı halatları direkte yer alan halkalardan geçirdim ve yatay direğe bağladım. Bu sayede oldukça sağlam bir yelken yapısı oluştu.


Yelkenlerin en kenarında yer alan direk uçlarına da ip ekleyerek bu ipleri de gövdeye sabitledim. Bu aşamada ipi gergin tutmak oldukça zor olsa da bir şekilde o gerginliği sağladım.


Yelkenin alt ucu beni çok zorladı. Alt uç serbest olduğundan ne yaparsam yapayım ip gergin durmadı. Yelkeni kumaştan yapmam da bu sorunda etkili oldu. En sonunda olduğu gibi bırakmak zorunda kaldım. Hediye olarak gitmeden önce bu konuyu çözmem gerekiyor.


Geminin üzerinde durduğu kütüklere geminin adının yazılı olduğu tabelayı ekledim. Kurumasını bekledim. Kütükleri ve tabelayı siyaha boyadım. Üzerindeki yazıları ise altın rengi ile geçtim.


En sonunda HobiModels.com'dan satın aldığım alt sehpaya kütükleri sabitledim. Bu hali ile gemiyi bitirmiş oldum. Üzerinde çok uğraştığım bir model oldu. Sadece gergin durmayan iki tane ip biraz canımı sıktı. Onları da tel ile bağlayarak ileride çözmeyi umuyorum.


Sonunda Viking Ship bitti ve sehpasının üzerinde hediye olarak gitmeyi bekliyor. Çok hoş bir bitiş oldu sonunda. Benim hoşuma giden bir gemi oldu. Eğer aklınızda yapmak varsa tavsiye ederim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder