3 Mayıs 2016 Salı

1/35 I M41 Walker Bulldog I Tamiya


Yine Tamiya'nın basit kitlerinden bir tanesi. Bu kitler oldukça ucuzlar 1/35 boyutunda bir tankı 1/72 fiyatına alabiliyorsunuz. Ama üzerinde çok az detay oluyor ve parçaları çok az oluyor. Bu sefer beni çeken M41 tankı oldu. Ben Walker Bulldog'u çok severim. O nedenle hemen aldım bu kitten bir tane.


Her zamanki gibi ilk iş tekerlekleri birleştirmek. Bu kitler motor eklendiğinde hareket edebilecek şekilde tasarlandığı için tekerlek içlerine hareketli plastik parçalar ekliyorsunuz. Çok zevkli.


M41 bir orta tank olmasına rağmen tareti oldukça heybetli. Tankın topu da oldukça büyük ve en ucunda namlu tutucu mevcut. Taretin top ile bağlantı kısmına kanvas eklenebiliyor. Ama ben eklemek konusunda kararsızım biraz.


Taretin kenarlarında birleşim yerlerini bir miktar zımparalayıp arada yer alan izi yok ettim. Ama sonradan referanslara bakınca orası kaynak yeriymiş ve tankın orjinalinde de orada iz varmış. Boşuna uğraşmış oldum.


Tankın gövde birleşim yerinde oluşan boşluğu putty ile kapatmam gerekti. Putty bir kaç defa çökme yaptı. Ben de üzerinde kalınca macunlayıp sonrasında zımparalamak zorunda kaldım.


Tankı boyanın tutunmasını kolaylaştırmak için astarladım. Önceden de bahsettiğim gibi büyük tankları genelde astarlıyorum. Boyaması daha kolay oluyor bu şekilde.


Keşke kamuflaj kuralları el verse de açık renkte gri tank yapabilsek. Yakın zamanda gri bir Alman tankı yapsam iyi olacak. Bu astarın rengi hoşuma gitti. 


Tankın ön gölgelemesini antrasit siyah ile boyadım. Olive drap ile boyadıktan sonra çok da dikkat çekeceğini sanmasam da ön gölgeleme yapmayı tercih ettim.


Ön gölgeleme sonrası tank çok şık durdu. Açık renk boyama sonrasında özellikle çöl kamuflajı yaparsak çok güzel bir görüntü ortaya çıkıyor gölgeleme sonrası.


Tankı öncelikle Olive darp ile boyadım. Bu renk geleneksel Amerikan tank boyasıdır. Aslında her marka boyada farklı olive darp oluyor ama ben Tamiya ola boyamayı tercih ettim.


Bazı yerlerin üzerinden koyu yeşil ile geçtim. Aslında amacım monotonluğu bozmaktı. Ama koyu yeşil çok da ton yaratmadı tankın üzerinde.


Bunun üzerine bazı yerlerin üzerinden kahverengi ile geçtim. Ama çok duru yapmışım boyayı aktı ve kenarlarda birikti. Özellikle tekerleklerde akma meydana geldi.


Tankın paletlerini pas rengi ile siyahı karıştırarak boyadım. Eski tanklarda çok fazla paslanma olduğu için parlak değil de paslı boyalar ile boyamayı tercih ediyorum.


Tankın üzerinde yer alan çok az sayıda ayrıntıyı da boyadım. Arka tarafta yer alan ışıkları, önde yer alan aletleri ve taret üstünde yer alan baltayı boyadım. En sonunda tankın üzerinde yer alan makineli tüfeği gun metal rengine boyadım.


Ivır zıvırın boyanmasından sonra tankın üzerine parlak vernik attım. Parlak vernik olive darp ile yeşil renk arasındaki ayrımı çok güzel ortaya çıkarttı. Aslında bunu beklemiyordum.


Parlak vernik sonrasında her zamanki gibi dekalleri yapıştırdım. Dekaller çok sayıda değildi aslında ama güzel kontrast oluşturdular tankın üzerinde.


Tankı siyah renk ile yıkadım. Aslında bu aşamada tank çok karardı ve o güzel kontrastını tekrardan yitirdi. Bu yıkama olayını bir türlü sevemedim. Çok gerekli bir işlem ama yapamayınca da tankı kaybediyorsunuz.


Tankın yıkama sonrasında bir miktar tiner ile tekrardan üzerinden geçerek seyrelttim. Bu şekilde eski kontrast tekrar ortaya çıktı. Fazla boya da kuytu ve oyuklara çekildi. 


Yıkama işlemi sonrasında detaylar çok güzel ortaya döküldüler ve tank hacim kazandı. Bu aşamadan sonra tankın üzerine mat vernik attım ve kuruma sonrasında sıra eskitmeye geldi.


Tankın uzun süre beklemesi sonrasında aklımda olan bir çok uygulamadan vazgeçtim. Ben de standart işlemlerden geçirmeye başladım tankı. Öncelikle sünger ve siyah renk boya ile başladım.


Tankın çıkıntılı kısımlarına sünger ve siyah boya uygulaması yaptım. Biraz fazla boya almam nedeniyle siyah kısımlar silik değil daha belirgin hala geldiler. Bunu ileride halletmem gerekiyordu.


Siyah renkleri hallettikten sonra tankın namlu kısmını siyah-antrasit ile is rengine çevirdim. Belirgin siyah olan kısımları sünger üzerine kahverengi alarak aralardan geçmek yöntemiyle yumuşattım. Pas rengi ile tekerleklerin üzerinden ve paslanması olağan olan yerlerden geçtim.


Aracın eksoz kısmını daha heterojen hale getirmek istediğimden bir kaç farklı 3 renk ile üzerinden geçtim. Keşke daha da agresif şekilde boyasaydım ve biraz daha kahverengi hale getirseydim. Yine de son hali ile gerçekten de güzel olduğuna karar verdim.  


Tankın çok fazla tozlu olmasını istemediğimden daha fazla çamur ile kirletmeyi planladım. Diş fırçası ile püskürtme çok fazla yapmadım ama sünger üzerine çamur ve toz alarak bir miktar tekerleklere ve tankın yan kısmına uyguladım. 


Tankın ön ve arka kısmında yer alan geniş alanlara da çamur ve toprak efekti uyguladım. Tankın üstünde yer alan kuytu kısımlara da toz efekti verdim. Çok fazla pigment uygulamamayı tercih ettim. 


Tankın üst kısmında yer alan depo kapaklarının çevresine akıntı izleri yaptım. Yine tankın yağlandığını düşündüğüm kısımlarına da akıntı efektleri vermeye dikkat ettim. Tankın üst kısmını bu haliyle bırakmayı tercih ettim.


Tankın palet kısımlarına çamur ve toprak uygulayarak eskitme kısmını tamamladım. Tankın paletlerinde kauçuk kısımlar olması nedeniyle sadece aşınma izleri yaptım. Metalik kısımları çok fazla aşındırmadım. Çünkü yere kauçuk kısımların değdiğini düşünüyorum.


Uzun bir zamandan sonra Walker Bulldog'u da bitirmiş oldum. Aslında bu tank için çok fazla fikrim vardı. Ama sonunu hızlıca bitirmek istedim. Bu nedenle çok az miktarda eskitme uygulayarak tankı bitirmeyi tercih ettim.


Walker Bulldog sonunda bitti ve vitrinde yerini aldı. Bu aşamada tezgahta sadece Panther kaldı. Bundan sonra sadece bir tank ile uğraşmayı planlıyorum. Yoksa çok fazla tank bir köşede beklemek zorunda kalıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder