15 Nisan 2016 Cuma

1/35 I M24 Chaffee I Italeri


Son zamanlarda değişik üreticilerin kitlerini denemek hoşuma gidiyor. Bu defa da elime Italeri tarafından üretilmiş bir M24 Chaffee geçti. İlk defa Italeri kiti yapacağım için biraz heyecanlıydım. Aslında M24 çok da sevdiğim bir tank olmasa da yeni bir üreticinin kitini yapacağımdan yine de zevkli olacağına emindim.


Öncelikle tekerlekleri yerleştirmekle başladım işe. Amörtisör detayları güzeldi. Hareket edebilir olmadığından sağlam bir şekilde yerlerine yapıştırdım tekerlekleri.


Diğer tarafı da monte ettikten sonra fark ettiğim bir hata oldu. Amörtisör demirlerinden bir tanesi ters yerleşmişti. Ama artık bunu düzeltmek için çok geç olduğundan o haliyle bırakmak zorunda kaldım.


Bu kitin en önemli özelliği bakla paletleriydi. Her biri ayrı ayrı verilmiş onca baklayı birleştirmek gerekiyordu. Önce olayı çözemedim. Tek tek sabitlemeye çalıştım. Ama sonradan olayı çözdüm.


Olayı çözdükten sonra daha hızlı ilerlemeye başladım. Öncelikle 10 kadar baklayı birleştirdim. Sonrasında güzelce tutkalladım. Tutkal tamamen kurumadan ama sıvı halde de değilken yani hala form verilebilir halde iken baklaları yerine yerleştirdim. Sonra da şekilde verdim.


Sol yan ilk yaptığım taraf olduğundan biraz daha sorunlu oldu. Ortada birleşme yerinde yapay bir sarkma oldu. Bunu çözebilmek için ön tarafı biraz söküp aşağı sarkıttım.


Sağ taraf daha az sıkıntılı oldu. Önceden ayarlayarak ilerledim ve daha doğal bir şekilde sarkıtmış oldum. Baklalar da tekerleklere daha iyi oturdular.


Tankı klasik Olive Drab ile boyadım. Ama çok hareketsiz ve monoton bir görüntü oldu. Bunu kırmak için bazı yerleri bir ton daha koyu geçtim. Ama genel olarak çok fark yaratmadı.


Tek renk araçları boyamak kolay olsa da monotonluğu kırmak gerçekten çok zor oluyor.  Aracın üzerinde yer alan detayları boyadıktan sonra tekerleklerin kauçuk kısımlarını siyah ile geçtim. Artık sıra parlak verniğe geldi.


Parlak verniğin ilk dozunden sonra tankın üzeri akışkan bir hal aldı. Sonrasında dekalleri uyguladım büyük dekaller tankın monotonluğunu çok güzel bozdular. Önce buruş buruş olan dekaller sonrasında yerine oturdu ve beni de boşa telaşlandırmış oldular.


Tankın ön kısmında yer alan yıldız dekali de çok güzel bir kontrast verdi tanka. Bu dekalleri seçtiğim için çok memnun oldum. Tanka güzel bir hava verdiler.


Dekaller kuruyup iyice yerine yerleşince bir kat daha parlak vernik atarak koruma altına aldım. Vernik denen madde iyi ki var gerçekten. Katmanlar halinde tank yapmamızı sağlıyor. Her katmanı da bir şekilde koruma altına alıyor. Vernik bu nedenle çok önemli.


Tankın üzerinde yer alan bazı detaylar ile kontrast sağlamak istedim. Bu nedenle üzerinde yer alan 2 tane benzin bidonunun birini açık yeşil diğerini siyah ile boyadım. Yine arkada yer alan çadırı da yeşile boyadım. Daha açık ve daha koyu renkler ile kontrast yakalamaya çalıştım.


Sonraki aşamada tankı kahverengi ile yıkadım. Bu yıkamayı çok yaygın yapmadım. Sadece oyuntu yerlere uygulama yaptım. Bu şekilde tankın tamamen koyulaşmasını engellemeye çalıştım. Dekallerin üzerinden de bir miktar geçtim.


Yıkama sonrasında bir doz mat vernik attım. Böylece yıkanan kısımlar da koruma altına alınmış oldu. Tank çok uzun süre tezgahta beklediğinden üzerinde yer alan detaylarda zayıflama olmuş. Bu nedenle tankın önde yer alan radyo sinyal teli kırıldı. Onu yerine tekrar monte etmem gerekti.


Tam tankı eskitmeye geçeceğim sırada bu seferde makineli tüfek kırıldı. Onu yerine geri monte ettim. Sonrasından tankın kenarlarından siyah boyaya batırılmış sünger ile geçtim. Önceden çok ince hatlarla bu işlemi yaparken bu sefer daha kalın hatlarla çalıştım.


Sünger ile eskitme sonrasında sıra pas izleri yapmaya gelmişti. Açıkçası bu tankın çok paslı olmasını istemedim. O yüzden sadece kiriş noktaları ve aşınan yerlere pas lekelerini uyguladım. Sonuçta 2. Dünya Savaşı dönemi tankı olduğu için bir miktar da olsa pas içermeliydi.


Bu aşamadan sonra tankın kenar kısımlarını metalik renkler ile geçtim. Bu uygulama ile tankın kenarları belirginleşmiş oldu. Yine makineli tüfek ve kazma gibi aletleri metalik renk ile kuru fırçalama yaptım.


Son aşamada tankın üzerinden toz ile geçtim. Yine tozlu kısımları çok minimalde tutup daha fazla çamur yapmak istedim. Diş fırçasına koyduğum çamur efektini parmaklarım ile tankın üzerine serpiştirdim. Yine kenar kısımlara bolca çamur ekledim.


Italeri marka bir kiti ilk kez birleştirdim ve bu markanın gerçekten de çok güzel işe imza attığını gördüm. Bu günden sonra daha fazla Italeri marka maket yapmaya karar vererek bu tankı da vitrine kaldırdım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder