8 Mart 2016 Salı

1/35 I M1A2 Abrams O.I.F. I Tamiya


Hobimaket'te bir kış kampanyası düzenlenmişti modern zırhlı araçlarla ilgili. Ben de bu kampanyaya M1A2 Abrams ile katılmak istedim. Bunun için de Tamiya'nın Irak Savaşı'nda kullanılan Abrams modeli için ürettiği 1/35 boyutlu kiti seçtim. İlk defa modern bir tank yapacağımdan bu maket benim için de önemli bir öğrenme süreci olacaktı.


Öncelikle tekerlekleri toparlamak gerekiyordu. Plastiği sert olduğundan zımpara süreci çok uzun sürdü. Çok fazla sayıda parçayı zımparaladım. Tozunu teneffüs etmek cidden kötüydü.


Sonrasında maketin gövdesini birleştirdim. Gövdede neredeyse hiç detay olmadığından açıkçası zor da olmadı. Sadece ön tarafta far detayları gövdeye monte etmek yeterli oldu.


Tankın taretinde inanılmaz derecede fazla detay vardı. Bu detayları eklemeden önce tareti tankın üzerinde oturttum. Paletleri de ekleyince tankın genel hatları da ortaya çıktı.


Birer birer taret üstünde yer alan detayları tanka ekledim. Çok fazla detay olduğundan taret kısmı beni çok oyaladı. Ben maketi birleştirme kısmını sevdiğimden taret beni çok eğlendirdi.


Tankın birleştirme aşaması tamamen bittikten sonra boyama süreci başladı. Öncelikle tekerleklerin kauçuk kısımlarını boyamak ile başladım. 1735 boyutunda tekerleklerde hata yaparsanız hemen fark ediliyor. O yüzden ince çalışmam gerekti.


Tankın gövdesine önce gri renkte astar attım. Astarın boya tutunmasını kolaylaştırdığını düşünüyorum. Sonrasında siyah renk ile ön gölgeleme yaptım. Tankın rengi düz sarı tek renk olacağından ön gölgeleme yapmak çok önemli. Böylece monotonluğu da kırmış oluyorsunuz.


Ön gölgeme de bitince tankın ana rengini attım. Ön gölgeleme sonrasında nasıl da detaylar belirginleşti resimde görebilirsiniz. Boyama kısmı zorlamadı tek renk bir tank olduğu için.


Gövdenin boyanması bittiğinde paletlere el attım. Paletlerin demir kısımlarını paslı bir renk ile boyadım. Sonrasında paletin pet kısımlarını antrasit rengi ile boyayarak eskitmeye hazır hale getirdim.


Paletlerle işim kalmayınca tankın etek korumasını da yerine monte ettim. Bu parçayı zaten önceden boyamıştım. O yüzden bu aşamada çok oyalanmadım. Sol ön kısım yerine otururken sorun çıkarttı ama sonunda yerine yapıştırmayı başardım. 


Tankın boyama aşaması da tamamen bitti. Ön namlu ve çamurlukları siyah-antrasit karışımı ile boyadım. Yine yan tarafta yer alan yedek tekerleği de siyah-antrasit karışımı ile boyadım.


Kitin içeriğinde çok fazla detay parçaları mevcuttu. Bu tankın üzerinde eklenecek olan sedye, yatak, yedek şarjörler, kasklar ve dürbün mevcuttu. Bunları boyamadım ve yıkama yaparak bir miktar da tozlanmasını sağladım.


Alet edevatın da boyanması bitince hepsini tek tek yerlerine yapıştırdım. Tank çok zengin bir görüntüye kavuştu. Spru parçalardan ısıtarak anten teli çektim ve yerine yapıştırdım. Bu işlemi şu ana kadar ilk kez yaptım.


Tank ile uğraşırken bir yandan da üzerinde sergileneceği bir stant yapmakla da uğraştım. Üzerini Tamiya texture paint ile kapladım bu stantın ve sonrasında da statik çim ile biraz üzerine ekleme yaptım.


Artık sıra eskitme işlemlerine gelmişti. Bunun için boyanın tamamen bitmesini ve üstte yer alan detayların tamamen yapışmasını bekledim. Sonrasında aklımda olan paslı ve tozlu tankı yapmaya devam ettim.


Aslında benim amacım paslı bir tank yapmaktı ama modern tanklarda pas olmadığı uyarısı ile bundan vazgeçtim. Artık tamamen işim pigmentlerle ilgili olacaktı.


Eskitme öncesinde bir doz parlak vernik attım. Bu sayede bildiğiniz gibi kaygan bir yüzey elde ediyoruz ve yıkama sırasında bu bize kolaylık sağlıyor.


Parlak vernikten sonra dekalleri yerlerine yapıştırdım. Bu tank için Irak Operasyonu'nda yer almış bir versiyonun dekallerini tercih ettim. 


Tankın üzerinde çok küçük punto ile yazılmış uyarı dekalleri vardı. Bu bence tanka çok güzel bir hava katıyordu. Bunun yanında tankın 3 yanında yer alan operasyonel numaralar da mevcuttu. Ben F2 numarasını tercih ettim.


Arka tarafta yer alan CIP denen ızgaralı parçanın üzerine F2 kodunu eklerken cidden zorlandı. 4 ayrı küçük parçayı birleştirmek gerekiyordu. Uzun uğraşlar sonunda yaptım ama sıkılıp bir süre tanktan da uzak durdum.


Tüm dekaller yerlerini aldığında bir doz daha parlak vernik attım ve tankı yıkamaya hazır hale getirdim. Tankı çöl kamuflajı için kahverengi yıkama sıvısı ile yıkadım. Bu şekilde tankın üzerinde yer alan oyuk kısımlar belirginleştiler.


Yıkama bittikten sonra mat vernik attım ve tank eskitmeye hazır hale geldi. Eskitme için öncelikle antrasit renkli boyaya sünger batırıp tankın üzerinde yıpranma izleri yaptım. Sünger ile yıpratma gerçekten de çok güzel duruyor. Fırça ile kesinlikle eskitme yapmamak lazım. Sünger daha iyi. 


Tankı sünger ile yıprattıktan sonra paslanacak kısımlara karar vermem gerekliydi. Modern tanklar pas tutmayacağı için sadece perçin, vida v.s. gibi yerlerin üzerinden pas rengi ile geçtim.


Tankın çıkıntılı kısımlarını belirginleştirmek için siyah renk pigmenti süngere yedirdim. Bu sefer dokundurup çekmek yerine sürüyerek çıkıntıları siyah renk ile tamamen belirginleştirdim.


Tankın namlusunun uç kısmına siyah renk pigment ile is ve kurum izi yaptım. O bölge fabrika çıkışında siyah renkte midir yoksa is nedeniyle mi o hale gelmiştir merak ediyorum.


Tankın üzerinde yer alan 2 tane çer dişlisini orada uzun zaman beklediklerini düşünerek paslandırdım. Bu tür kullanılmayan parçalar kullanılanlara göre daha çabuk paslanırlarmış. Ben de tankta bu tür yedek parçaları bol paslı bir hale getirdim.


Tankın arka kısmında egzosun çıkarttığı is ve kurumu yine siyah pigment ile oluşturdum. Burada biraz fazla pigment kullandım sanırım. O kısımlar çok fazla belirginleştiler.


Tankın üzerinde çalışırken bir yandan da paletleri halletmem gerekiyordu. Tankın paletlerinin oyuk kısımlarını kum ile kapladım. Bunun yanında tekerlekleri de bir miktar tozlandırdım ve çer dişlilerine de bir miktar pas efekti yaptım. 


Tank çölde savaşıyor olduğundan çok fazla da tozlu olmalıydı. Ben de tankın üzerini çöl kumu ve terebentin karışımı ile yıkadım. Bu sayede oyukların boş kalan yerlerine de kum dolmuş oldu. 


Tankın üstünde olan malzemeler de tozlanmalıydı. Ben de hazırladığım terebentin-pigment karışımını üzerlerine bolca ekledim bu sayede malzemelerinde toz ile kaplanmasını sağladım.


Tankın üzerinde yer alan makineli tüfekleri önceden zaten gun metal ile boyamıştım. Üzerlerinden metalik renk ile kuru fırçalama yaptım. Tüfekler de bu şekilde eskitilmiş oldular. 


Tankın üzerinde durduğu standın üstünde de tek düze görüntü olmasın diye turuncu pigment ve beyaz pigmentleri gelişi güzel serpiştirdim. Sonrasından bir miktar kuru bir fırça ile birbirine karıştırdım. En sonunda terebentin ile üzerinden geçerek pigmentlerin yerine yapışmasını sağladım.


Tank ile işim bitince figürlere geçtim. Bu kitin içinde 2 tane de figür vardı. Bunların yanında 1 tane de köpek vardı. Figürlerin üzerinden kamuflaj renkleri ile geçtim. Ten rengi olarak açık bir ton seçtim. En sonunda tozlandırarak yerine yerleştirdim.


Köpek için kahverengi bir renk düşündüm ve onu da siyah ile yıkayarak kırçıllı bir hale getirdim. En sonunda köpeği de toza boğdum.


Köpek yalnız kalmasın diye standın üzerine çalı parçası da ekledim. Çalı parçası aslında turuncu renkteydi ama üstünden bol miktarda pigment ile geçince uygun bir görünüm aldı.


Sonunda ilk modern tankımı bitirmiş oldum. Bu maketin yapım aşaması beni çok eğlendirdi ve çok şey öğrenmemi sağladı. Bundan sonra daha fazla modern tank yaparım diye düşünüyorum.


Tank tamamen bittikten sonra yanıma standı ile beraber alarak hediye edeceğim arkadaşımın işyerine götürdüm. Orada nazar değdi sanırım ve anten teli kırıldı. Aslında 2 oğlu olan arkadaşımın evinde o antenlerin kırılacağına emindim ama daha eve ulaşamadan kırıldılar.


Çok eğlendiğim bir yapım aşaması daha bitti. Abrams hediye olarak gitti. Şu anda bir vitrinde istirahat ediyor. Artık sıra Challenger 2 tankını yapmakta.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder