2 Aralık 2015 Çarşamba

1/48 I KV-2 Gigant I Tamiya


Hobimaket forumunda "KV Tank Serisi Kampanyası" vardı. Ben de bu kampanyaya 1/48 ölçeğinde Tamiya'nın KV-2 tankı ile katılmakta karar kıldım. Bu kitin en önemli özelliği diecast alt gövdeye sahip olmasıydı. Ama bu alt gövde bana yapım aşamasında çok zorluk çıkarttı.


Metal olan parça ile plastik parçalar birbirlerine oturmadılar. Bu nedenle çok fazla zımpara kullanıp aradaki boşlukları da putty ile doldurmak zorunda kaldım. Bu aşama beni çok yordu.


Birbirine uymayan parçaları daha çok arka kısıma bırakıp ön tarafı tam olarak oturtmaya karar verdim. Bu sayede uyumsuz parçalar da dikkat çekmemiş oldular. Ön tarafta daha az putty kullanmış oldum bu şekilde.

Birbirine oturmayan bölgeleri putty ile doldurup zımparaladım. Hataları kapatmış oldum böylece. Boyandıktan sonra çok daha güzel gözüküyor bu bölgeler.


Palet baklalarını birleştirdim. Bir kaç yerde sorun çıktı. Özellikle öndeki gergi tekerleğinin bitiminde ve öndeki yol tekerleğinin birleşiminde sıkıntı çıktı.


Ama genel olarak paletlerin güzel gözüktüğünü düşünüyorum. Baklaların hatalı olduğu yerleri ya gizlemeliyim ya da üzerine çamur veya kar birikintisi yapmalıyım.


Tankın montajı tamamen bitti. Tek sıkıntı yaratan yer alttaki diecast parça ile plastik kısımların uyuşmaması oldu. Onun dışında lego gibi birleşti kit.


Birleştirme kısmı bitince tankın üzerine ince bir katman halinde astar attım. Ben tank astarlamayı seviyorum. Boyanın tanka yapışmasını kolaylaştırıyor.


Tankın ana boyasını attım. Yeşil renk ile tankı tamamen boyadım. Aslında tek renk tanklar monoton oluyor ama kış kamuflajı yapacağımdan bunu çok da önemsemedim.


Tankın paletleri ve üzerinde yer alan az sayıda ayrıntıyı boyadım. Egzosların üzerine pas rengini verdikten sonra sıra artık eskitmeye gelmişti.


Tanka kış kamuflajı yapacaktım. Bunun için saç spreyi yöntemini tercih ettim. Öncelikle tankın üzerine saç spreyi püskürttüm. Yaklaşık 10 dakika sonrasında beyaz renk boyayı airbrush ile püskürttüm.


Yine 10 dakika bekledikten sonra tankı su ile ıslayıp üzerindeki boyayı fırça ile kaldırdım. Bu şekilde asimetrik hatlar oluştu ve tanka hareket geldi.


Ama sorun bu işlemi tek seferde bitirmek istememden kaynaklandı. Tankın yanları ve arka kısmını yapana kadar sprey ve boya kurudu. Ben de kazımak zorunda kaldım ve çizikler oluştu.


Bunu düzeltmek için sorunlu kısımlarda aynı işlemi tekrarlamam gerekiyor. Böylece çizik kısımları da doldurmuş olurum ve tankı düzeltirim diye düşünüyorum.


Çizik kısımların üzerinden bir kat daha geçerek kapattım. Hem de farklı bir katman daha oluşmuş oldu bu sayede.


Artık kış kamuflajını bitirmiştim ve sıra doğallaştırmaya gelmişti. Bu amaçla öncelikle akıntıları yapmam gerekiyordu.


Akıntılar en başta biraz kalın oldu. Ama terebentin ile üzerinden bir kaç kez geçerek daha da incelmesini sağladım.


Akıntılardan sonra detaylar belirginleşsin diye çok hafif bir yıkama yaptım. Bu sayede çukur kısımlar bir miktar doldular.


Bazı yerlerde kontrast yakalamak için elime bir sünger aldım. Önce beyaz ile sonra da yeşil renk ile tanka dokundum. Bu sayede bir katman daha oluşturmuş oldum.


Pas lekeleri ile tankın detaylarının etrafından geçtim. Sonuçta bu araç kışın sulu ortamda kullanıldığından pas tutması da gerekirdi.


Artık aracı iyice kullanılmış göstermek için eskitme aşamasına sıra gelmişti.


Öncelikle pas lekelerini aracın bağlantı noktalarına ekledim. Sıvı ile temas ettikten sonra çok paslanmış olmalıydı. Önceden zaten detaylarda pas lekeleri eklemiştim. Tutamakların kenarlarından paslı akıntılar verdim.


Aracın paletlerinin üzerine kar kalemi kar birikintileri yaptım. Sonrasında o bölgelerden çamur efekti ile tekrar geçtim.


Tankın tekerleklerinin gövdeye bağlandığı yerleri iyice çamurlandırdım. Çamurluklara da kar ve çamur birikintileri verdim.


Arka tarafa da çamur efektleri verdim. Yine karla karışık bir şekilde çamuru paletlere yedirdim.


Tankın egzosunun üstünü iyice paslandırdım. Çıkış deliklerinin çevresine is lekeleri yaptım. Biraz daha soldursam daha iyiymiş ama bu şekilde de beni memnun etti.


Tankın üzerine ve tekerleklerine kurumuş ve birikmiş şekilde kum efektleri ekledim. Bu kumlanan yerleri terebentin ile sabitledim. Tankta yer alan katman sayısı bu nedenle iyice arttı.


Artık biten tankı korumak için mat vernikledim ve rafa kaldırdım. Oldukça uğraşsam da bu tank benim heralde yaptığım en gerçeğe yakın model oldu. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder