21 Ekim 2015 Çarşamba

1/72 I T-34-85 [Model 1944] I Trumpeter

Sıra geldi efsane tank T-34'e. 2. Dünya Savaşı'nın en başarılı tankı olan Rus yapımı T-34-85 [Wiki] maketini uzun zamandır yapmak istiyordum. T-34 olmayan bir tank koleksiyonu zaten düşünülemezdi. Yine Trumpeter'in 1:72 boyutundaki maketini Modelizmo.com'dan alarak işe başladım.

Yine Trumpeter'in her kiti gibi bu kitin de birleştirilmesi oldukça basitti. Kiti hızlıca tamamladım. Kit basit ama detaylıydı. Üstüne yerleştirilen ekipmanların sayısı da tatmin ediciydi.

Tankı öncelikle açık renk Rus yeşili ile boyadım. Detaylarını da tank ile aynı renge boyadım. Sadece üstteki palet parçalarını metalik renk ile boyadım. Yine Paletleri de metalik renge boyadım ve boyama işlemini tamamladım.

Sıra eskitmeye gelmişti. Savaş sırasında yıpranmış ve kirli bir tank olsun istiyordum. Öncelikle tankın egzosları ile başladım. Pastan çürümek üzere olan tozlu iki tane egzos ortaya çıktı en sonunda.

Sıra tankın eskitilmesine gelmişti. Öncelikle tankın gövdesini ve taretini toz efekti ile kapladım.

Sonrasında sıra paletlere gelmişti. Paletleri neredeyse tamamen çamura batırdım. Bu tankı kullanan ekip tanka hiç özen göstermemiş belli ki. İnsan bi su tutar bu tanka.

Tankın eskitme işlemi bitince sıra dekallere gelmişti ki aklıma bir fikir geldi.

İnternette gördüğüm bir tank vardı. Hemen google amcaya başvurdum ve bir T-34-85 resmi karşıma çıktı.

Tankımın bu halini çok sevsem de resimde gördüğüm tanka çevirmeye karar verdim.

İşte bu resimdeki tankı yapacaktım. Zaten tankım çok kirli olduğundan herhangi bir eklemeye gerek yoktu.

Öncelikle tanka eklenen levhaları yapmam gerekiyordu. Bunun için hangi materyali kullanmalıydım?

Muhtemelen resimdeki levhalar kauçuk veya plastik levhalardı. Öncelikle putty ile bunlardan yapabilirim diye düşündüm. Fakat sonradan vazgeçtim.

Evde bulunan sarı renkli bir balonu uygun boyutlarda kestim. Sonrasında da tank ile aynı renge boyadım.

Daha sonra bu levhaları da toz ve çamur ile eskittim ve kirli bir görüntüye ulaştım.

Balonlar boyandıktan sonra istediğim gibi bir şekil verebileceğim kıvama geldiler. Resimdeki gibi şekil verdim ve yerlerine yapıştırdım.

Tüm yapıştırma işlemi bittikten sonra bir kez daha renklerin uyması için üzerlerinden geçtim.

Tankım istediğim kıvama gelmişti. Hayalimdeki bir tankı ortaya çıkartmıştım ama bir eksik vardı.

Örnek tankın üzerinde bulunan makineli tüfeğin kit içinde olmadığını farkettim.

Elimdeki maket kitlerinden eger bir tane makineli tüfek çıkarsa bu tankıma eklemeyi düşünüyorum. En sonunda çok sevdiğim bir maketi daha bitirip rafa kaldırdım.

Nisan ayı içerisinde bu modelim MiniAFV sitesinde yayınlandı. Bu beni çok mutlu etti. Kendi çabamla yaptığım bir modelin bu şekilde beğenilmesi gerçekten de güzel bir duygu. Siz de sayfaya göz atmak isterseniz TIKLAYIN.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder