21 Ekim 2015 Çarşamba

1/72 I KV-1's Ehkranami I TrumpeterYeni taşındığım evime maket malzemelerini yerleştirirken kutudan bir adet KV-1s Ehkranami kiti çıktı. Bu maketi aldığımı bile unutmuştum. KV-1 tankı benim en sevdiğim tank modellerinden bir tanesidir. Bu kiti görünce de çok heyecanlandım. KV-1 tankına eklenen s takısı daha hafif ve hızlı ama ince zırhı tanımlar bu seride. Peki Ehkranami nedir? Alman tanklarının üstün anti-tank özelliklerine karşı Rus tanklarının zırhlarının zayıf kalması üzerine Ruslar "Ehkranami programı" başlattılar ve tanklara ekstra zırh plakları eklemeye başladılar. Sonuçta elimizde kiti olan KV-1s Ehkranami tankı ortaya çıktı. Elimdeki kit çok sevdiğim Trumpeter'e ait 1:72 boyutlarında bir kitti.Artık yeni bir airbrush almıştım ve bu sefer tüm kiti daha birleştirmeden Rus Yeşili ile boyadım. Daha sonrasında yapıma başladım. Kiti kontrol ettiğimde gerçekten çok fazla plastik artık olduğunu gördüm. Hiç bu kadar törpü yapmamıştım.


Maketin alt parçasını birleştirirken çok sıkıntı çekmedim. Sadece bir tekerlek birleştirirken kırıldı. Tamir etmek zor olmadı. Resimden de dikkatinizi çekeceği gibi amortisör kısmında ek plaklar mevcuttu.


Tekerleklerin tamamen kuruduğuna emin olduktan sonra paletleri eklemeye geldi sıra. Paletlerin uçları birbirine tam denk gelmediğinden zımba ile birbirine iliştirdim.


Birbirine eklediğim paletleri metalik boya ile tamamen boyadım. Metalik boya zımbaların üzerini tamamen kapattı ve yok etti.


Paletleri tekerleklerin üzerine kolaylıkla monte ettim. Tank gövdesinin kompakt yapısı zaten herşeyi kolaylaştırıyordu.


Paletleri de ekledikten sonra çıplak olan gövdenin üst kısmını tankın alt kısmına monte ettim.


Alt ve üst kısımlar birebir denk geldiler. Yapışkanla tamamen birbirini tutması için bir süre bekledim.


Sonunda tank gövdesi tamamen hazırdı ve detayları eklemeye başladım. Tanka eklenen plaklar nedeniyle detay kısmı da oldukça artış göstermişti. Bu güzel tank oldukça ayrıntılı olacaktı.


Tankın ön bölgesine halkalar, far ve makineli tüfeği monte ettim. Ön panelde de fazladan bir plak mevcuttu ve maalesef yamuk olduğundan törpüleyerek küçültüp düzelttim.


Tankın yan tarafında bulunan yakıt deposu ve alet kutularını monte ettim. Montaj çok da fazla zorlamadı.


Diğer tarafta yer alan kanca ve alet kutusunu da yerine yerleştirdim. Sonrasında kancaların arasına çeki halatını ekledim. Çeki halatı tanka ayrı bir güzellik kattı.


Tankın taretini ve silahını birleştirmeye gelmişti sıra. Taret etrafına 4 tane ek plak koyulmuştu kite. Bu plakların yerini tutmadığını görünce arka taraflarını törpüledim ve yerlerine uymalarının sağladım.


Tankı arka kısmına egzos parçası ile halkaları monte ettim. Tarete makineli tüfeği oturttum.


Tüm yapım bittikten sonra boyada hata olan yerlerin üzerinden tekrardan fırça ile geçtim ve düzelttim.


Dekallere gelince bir kez daha hayalkırıklığına ugradım. Dekaller tank ile uyumlu değildi. Elimde dekal yumuşatıcı olmadığından müdahale de edemedim ve oldukları haliyle yapıştırdım. Kabarık ve yapay durdular. Sonunda biten tankıma Kar Efekti ve eskitme uygulamaya karar verdim.


Kar efekti yapabilmek için aracı tamamen beyaz renk boya ile kuru fırçaladım. Bu sayede hem aracın rengi soldu, hem de dekaller matlaşarak araçta emanet gibi durmaktan kurtuldu.


Bu aşamadan sonra aracın paletlerine çamur efekti ekledim. Karlı ortamda bol miktarda çamur da olacağından aracın tekerlek ve süspansiyonları da çamur kaplı olmalıydı. Ben de bol miktarda çamur uyguladım.


Sonraki aşamada aracın üzerine Tamiya Snow Stick ile kar parçaları ekledim. Araç doğal olarak kar altında kaldığında üzerinde kar birikintileri olmalıydı.


En son mat vernik de uyguladıktan sonra araç son halini almıştı. Mat vernik sonrası bir miktar çamur efektlerinde kayıp olsa da araç çok güzel gözükmeye başladı.


Sonunda bir maketi tamamen bitirip vitrine kaldırmanın zamanı gelmişti. Belki ileride bir gün bir de diaroma yaparım bu maket için.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder