21 Ekim 2015 Çarşamba

1/253 I Gorch Fock I Revell


Bir önceki yaptığım gemi modeli olan Ghost Ship'in tadı damağımda kalmıştı ve bir kez daha gemi yapmak istemiştim. Yine bir yelkenli yapmak istiyordum ve bunun için 1/253 ölçekli Revell kiti olan Gorch Fock'u seçtim. İnternetten aldığım kit elime geçince çok pişman oldum. Çünkü plastik kalitesi çok düşüktü ve çok fazla kalıp artığı mevcuttu. Çoğu parçayı kitten ayıramadım bile. Yapıma memnuniyetsiz bir şekilde başladım.


Öncelikle geminin iskeletini birleştirmekle işe başladım. Bu aşama nispeten kolaydı ama üst güverteyi oturtmaya çalışırken büyük sorun çıktı. Çünkü tam olarak oturtamıyordum. En sonunda bir çok defa bantlayarak parçaları birbirine birleştirdim.


Bu aşamadan sonra üst güverte parçalarını yerlerine yerleştirdim. Parçalar kesinlikle birbirine oturmuyordu. Çok fazla zımparalama ve düzeltme yaptım. Sonunda olduğu haliyle bırakmaya karar verdim.


Üst güverteyi birleştirdikten sonra geminin parçalarını önce boyayıp sonra birleştirmenin daha mantıklı olacağını düşündüm. Öncelikle tüm gövdeyi beyaz primer ile boyadım. Tüm güverte kuruyana kadar bekleyip gövdenin su içinde kalan kısmını boyamaya geçtim.


Aslında orjinalde yeşil olan renk ile oynayarak gök maviye çevirdim. Bu hali benim daha çok hoşuma gitti. Alt gövdeyi mavi ile boyadıktan sonra üstüne siyah renk bant geçmeye gelmişti sıra. Önce bir güzel maskeleme yaptım.


Maskeleme sonrasında siyah renk ile boyamayı yaptım ama maske o kadar uğraşmama rağmen altına siyah boyayı kaçırdı. Bu kısımların üstünü el ile boyamam gerekli. Beyaz renkli kısma kayan siyah boyayı tekrar beyaz ile örtmek gerçekten çok zor oldu.


Alt gövde boyamasına mavi bant ile devam ettim. Gövdenin üstünü geçen mavi bantı boyadıktan sonra camların çevresini siyah renk ile boyadım. En son güvertenin üstünü de yıpranmış tahta kahverengisi ile boyadım ve bu bölümü bitirdim.


Gövdeyi boyamayı bitirdikten sonra geminin üzerinde yer alan küçük ayrıntıları boyayarak eklemeye başladım. Filikaları boyayıp ip ile bağlamak çok zevkliydi. Turuncu renk şişme botları da boyayarak yerine yapıştırdım. Sonrasında altın renkli yelkenli direklerini yerlerine yerleştirdim.


Asıl zorlu kısma yeni gelmişti. Yelkenleri terebentin ile karıştırdığım sarı renk ile boyadım ve tozlu bir görünüme getirdim. 19 parça yelkenli vardı ve hemen hemen hepsine en az 6 düğüm atmak gerekiyordu. Bu aşama cidden çok uzun sürdü. Ama yelkenlerinde eklenmesi ile gemi ortaya çıkmış oldu.


Yelkenlerden sonra direklere çıkmak için kullanılan ipleri bağladım. Bu şekilde geminin ana hatları da dolgunlaştı. Altın sarısı ile boyanan direkler cidden çok güzel göründüler. Direkleri gövdeye bağlayan ipleri de yerlerine düğümledim.


Sıra artık dekallere gelmişti. Az miktarda olan dekalleri yerlerine yapıştırınca gemi canlandı. Yan taraftaki su yüksekliği ölçeğini yapıştırmak çok oyaladı ama gövdeye hareket katan bir ayrıntı oldu.


Son olarak standı boyadım ve standın üzerine geminin adını yazan tabelayı ekledim. Sonunda çok zor bir model de bitirilmişti. Vitrine yerleştirmeden önce resimlerini çektim. Ama gemi çok büyük olduğundan yerde çekmem gerekti ve derz dolguları resme girmiş oldu.


Sonunda zor ama zevkli bir model yapım aşaması daha bitmişti ve uzun süre yelkenli yapmamaya karar vererek bu modeli de vitrine kaldırdım.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder