21 Ekim 2015 Çarşamba

1/72 I Tiger II Ausf. B [Production Turret] I RevellBoya konusunda acemilik devam ediyordu, eskitme nedir bilmiyordum bile ama en azından maket birleştirebiliyordum. Bu anda karşıma Tiger II çıktı. Revell tarafından üretilmiş 1:72 boyulu Tiger II seti elimdeydi. Her zaman King Tiger beni oldukça etkilemiş bir tanktır. Bir rüya gerçek oluyordu ve King Tiger maketime başladım.
Maketin en çok paletlerini takmakta zorlandım. Küçücük parçaları bir türlü oturtamıyordum. Onun dışında kurulumda bir sıkıntı çekmedim.


Boya konusu benim için hala daha sıkıntılıydı. Panzere uymayan mavi-gri bir renkle boyadım yeniden, palet ve detayları ise siyah-gri karışımı ile boyadım.


Dekalleri yerleştirmek konusunda da artık daha başarılıydım. Dekaller yapıştırmaya çalışırken akıp gitmiyordu en azından.


Bunun yanında artık tankı düz renk yapmak yerine üst detaylarını ve makineli tüfekleri farklı renk ile boyadım. Ama yine de boya konusunda umutsuzdum.


Sonra ne olduysa artık sol yandaki palet parçası intihar etti. Sanırım yapıştırıcıyı kullanmakta hala daha sorunum var. Bir maket daha böylece sona erdi.


Eski maketleri yenileme projemin bir diğer kurbanı da Tiger II oldu. Bu etkileyici tank gerçekçi olmayan o boyama şekliyle kalamazdı. Ben de çalışmalara başladım.


Öncelikle siyah astar ile tankı yeniden boyadım. Üstteki boya ince olduğunda detaylar bu sefer kaybolmadı. Yeniden boyama safhası başlamıştı.


Bir sonraki aşamada tankın üzerine internette gördüğüm bir yöntemle kamuflaj ağı eklemeye gelmişti sıra. Bu yöntemi uygulamak için 4 paket çay ve tahta tutkalını harcadım. Sonuçta güzel bir görüntü ortaya çıktı. Sıra bu aracı çöl sarısı üzeri açık yeşil kamuflaj ile boyamaya gelmişti. 


Tankın öncelikle kamuflaj ağını siyah renk ile boyadım. Siyah rengin üzerinden açık ve koyu renkte yeşil ile geçtim. En son aşamada biraz ton katmak için açık yeşil gri karışımı ile fırçaladım. İstediğim renk tonu bu olmasa da yine de idare eder bir görüntü elde ettim. 


Kamuflaj ağı ile işim bittiğinde tankın kamuflaj boyasının nasıl olması gerektiğine karar vermeliydim. Tankın koyu bir renk olması halinde kamuflaj ağının fark edilmeyeceğini düşünerek 3./s.H.Pz.Abt.501 Ohrdruf olarak bilinen sarı üzeri yeşil kamuflaj ile boyamaya karar verdim. 


Tankın çok küçük bir kısmın ağın dışında kaldığından boyamak oldukça kolay oldu. Sarı boya bittikten sonra fırça ile yeşil rengi boyadım. Bu sefer Brummbar'dan daha güzel bir kamuflaj boyası elde ettim. 


Vernikleme işleminden sonra tankın üzerinde bulunan silah ve egzos ile alet edevatı boyadım. Büyük kısmı aracın arka tarafına monte edilmiş olduğundan küçük bir alanda çalışmam gerekti. Egzosları siyah ve pas rengi karışımı ile boyadım. Sanırım boyayı biraz kalın sürmüşüm. Detaylar kayboldu.


Boyama işlemi bittikten sonra tankın ön tarafına ve arka çamurluğa dekalleri ekledim. Aslında burada orjinalde bir işaret olmasa da ben eklemeyi uygun buldum.Alman tankı olduğu belli olsun istedim. 


İlk doz mat verniği uyguladıktan sonra tankı metalik renk ile kuru fırçaladım. Bu şekilde kenarların daha belirginleştiğine inanıyorum. Sonrasında tankın tekerlek kısımlarına çamur ekledim. Yine aracın ön ve arka kısmına da bir miktar çamur bulaştırdım. 


Son doz mat vernik ile beraber bu tankın da yapımı bitti. İlk haline kıyasla çok daha güzel bir tank haline geldi. Bu uygulamaları bundan sonra ilk boyadığım boyayı çıkardıktan sonra yapmayı planlıyorum. Bu haliyle boya çok kalın örtüyor tankı. 


Sonunda King Tiger'da yapım aşamasından çıkarak vitrinde yerini aldı. Kötü boyanmış bir tank daha bu şekilde kurtulmuş oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder