16 Ekim 2015 Cuma

1/72 I Pirate Ghost Ship I Revell


Bu sayfalarda tank maketi dışında bir maket görmeye alışık değilsiniz farkındayım. Ama yaparken çok eğlendiğim bu maketi eklemeden geçemedim. Bundan sonra tank maketi dışında uçak, gemi, kamyon, araba maketi yaparsam o çalışmaları da tanket.net'e eklemeyi düşünüyorum. Elimdeki kit 1/72 boyutlarında bir Revell kiti olan The Ghost Ship. Bu kitin en ilginç yanı geceleri neon renkte parlayan boyası. 


Aslında aklımda tank dışında bir maket yapmak yoktu. Daha önce uçak gemisi ve kamyon maketi yapmış ama çok da hoşlanmamıştım. Fakat bir arkadaşım ile telefonda konuşurken gemi maketlerinin güzel olduğunu ve denememi söyledi. Bunun üzerine dikkat çekici bir gemi olan "The Ghost Ship" maketini aldım ve eve geldim.


Gemiyi almak için D&R mağazasına gittim ve kutuyu orada açtım. Görevli arkadaş garip garip bakıyordu. İçindeki yapım talimatlarında yer alan boya önerilerine bakmak için açtığımı izah ettim. Bir sorun vardı. Talimatlarda gereken boyalarla ilgili bir bilgi yoktu. Görevli arkadaş Revell yapıştırıcıyı bana boya olarak yutturmaya çalıştı ama yemedim. Sonrasında fark ettim ki bu gemiyi içerisinde yer alan "Night Color" boyası ile kaplayacaktım.


Kitin plastiği gerçekten çok kaliteli ve göz dolduruyordu. Öncelikle güverte ile yapıma başladım. Toplar ve merdivenler sırasıyla yerlerini aldılar. İlk kez gemi yapmanın verdiği bir heyecanla yapıma devam ettim.


Merdivenleri takiben 3 parçalı dümeni birleştirdim ve yerine yapıştırdım. Geminin gerçekten de etkileyici bir dümeni vardı. Son zamanlarda izlediğim "Black Sails" dizisindeki gemiler aklıma geldi. Bu diziyi izlemenizi size de tavsiye ederim.


Sıra ön güverteye gelmişti. Ön güvertede yer alan topu ve çanı yerine yerleştirdim. En son olarak da yelken iplerinin bağlantı yerlerini güverteye monte ettim. Güverte bitmiş ve gemiyi birleştirmeye gelmişti sıra artık.


Gövdeyi birleştirmek beni çok zorladı. 4 ayrı parçayı birbirine oturtmak gerekiyordu. Bunlardan geminin arka yüzünü sona bıraktım. Her iki yan parça ile güverteyi birebir eşleştirmek mümkün değildi. Bu yüzden güvertenin bir kısmını törpüledim veya kestim. En sonunda yapıştırıcıyı ekledim ve sıkı sıkıya birbirine lastik ile bağladım.


Gövdenin birleştirdiğim parçalarının kurumasından sonra arka parçayı eklemeye geldi sıra. Tahmin edebileceğiniz gibi törpüleme işlemi ile 2 yan parçayı birbirine yaklaştırdığımdan arka parça sığmadı. Ben de bu parçayı da oturana kadar törpüledim. Sanırım kit yaklaşık 1 mm daraldı bu yüzden.


Sonunda gövde hazırdı. Sonraki aşamada yelken direklerini eklemeye başladım. En ön direk kolaylıkla oturdu. Sonrasında 2, 3 ve 4. direkleri yerlerine oturttum. Kurumak için bıraktığım modele bakmak için geri döndüğümde 2 ve 3 direklerin yamulduğunu gördüm. Sanırım çok fazla yapıştırıcı yüzeyleri kayganlaştırmıştı. Söküp yerlerine geri yerleştirmem gerekti bu parçaları.


Kiti tamamen birleştirmiş ve kurutmuştum. Sırada boyama işleme vardı. Modeli tamamen night color ile kapladım. Açıkcası sümük kıvamında bir boyaydı ve her yere rastgele bulaştırmak gerekiyordu. Boyamayı tamamen bitirdim ve kurumaya bıraktım.


Döndüğümde ne gördüm dersiniz? Ortalıkta boya yoktu. Tamamen buharlaşmıştı. Bir yerde hata yapmış olmalıydım. İnternetten boyama yapanları okuduğumda tek kat ile başarılı olunmadığını ikinci bir kat atmak gerektiğini gördüm ve tekrardan modeli boyayarak bıraktım.


Kurumasını beklediğim modelin yanına yeniden geldiğimde bir de ne göreyim. Boya tamamen buharlaşmış. Acaba sabitlemek için bir solüsyon mu var diye interneti araştırdım ama öyle bir madde de olmadığını gördüm. Ben de tüm şişeyi geminin üzerine sürerek bitirdim. Sonunda geminin rengi küflü ve tozlu bir görünüme dönüştü.


Sırada işin en zor kısmı olan yelken iplerini bağlamaya gelmişti. Öncelikle ön direkten bağladım. Gerçek anlamda uğraştırıcı bir işlemdi. Bir süre sonra artık el-göz koordinasyonum kayboldu ve ara verdim.


İkinci direk diğerinden de zor oldu. Sonunda yöntemi cerrahi düğümü atmakta buldum. Gergin bağladığım ipler bir süre sonra gevşemeye başlıyordu. Bunu da düğüm yerlerinden yapıştırarak engelledim.


Son direği bağlamaya gelmişti sıra ve acı bir gerçekle karşılaştım. Son direğin yelkeni gemiye paralel olması gerekirken 90 derece açılı yerleştirmiş ve yapıştırmıştım. Yapışkanı modele zarar vermeden çıkardım ve doğru yerleştirip yapıştırdım. Kuruduktan sonra bu direğin de iplerini bağlayıp maketi tamamen bitirdim.


İpler küflü duran maketin yanında çok yeni durduğundan onları da şişede kalan son boya ile boyadım. Bu sayede tüm gemi küflenmiş oldu. Bu modelin boyasının özelliği gece neon benzeri bir görüntü vermesiydi. Telefon ile resim çekmemden ötürü bu rengi yakalayamadığımdan buraya resmini koyamıyorum. İsteyen youtube üzerinden aşağıdaki videoyu izleyerek nasıl bir görünümü olduğunu anlayabilir.


Videonun son saniyelerinde geceleri nasıl göründüğü anlatılıyor. İzlemeden geçmeyin.


Sonunda tanklar dışında bir model yapmayı denedim ve bunu yaparken çok fazla eğlendim. Bundan sonra çok daha fazla bu tür denemeler yapmayı planlıyorum. Sizlere de night color denemenizi tavsiye ediyorum. Bundan sonra renklerin içine karışıtırıp diğer modelleri boyarken de kullanmayı planlıyorum.

2 yorum:

  1. merhaba, bu maketi nereden buldunuz acaba?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Revell kitleri D&R'da satıldığı dönemde almıştım. Şu an piyasada yok sanırım.

      Sil