16 Ekim 2015 Cuma

1/72 I Sherman Firefly I Revell


En sevdiğim tanklardan birisi olan M4 Sherman kitini birleştirme vakti gelmişti. Yine bir Revell kiti ve yine 1:72 boyutunda bir maket kiti ile çalışmaya başladım.


Kitin parçalarını kolay olmasa da birleştirdim. Özellikle süspansiyon kısmında çok fazla detay vardı. Zor olsa da maketi birleştirmeyi tamamladım.


Boyamaya sıra geldiğinde artık tecrübemi konuşturdum. Her ne kadar hala daha kamuflaj yapamasam da en azında boyadıktan sonra detaylar artık kaybolmuyordu.


Dekalleri gerçeğine uygun değil hoşuma hangisi giderse onu yapıştırayım düşüncesi içinde yerleştirdim. Kopan veya düşen olmadan dekal yapıştırma kısmını hallettim.


Son olarak M4 Sherman'ın nöbet beklediği köprüyü boyadım ve maketimi şimdilik bitirdim. En sevdiğim tanklardan bir tanesinin daha maketine sahiptim artık.


Eski kitleri yeniden canlandırma projem çerçevesinde Firefly!ı da adam etmeye karar verdim ve çalışmalara başladım.


Öncelikle tankın üzerinde durduğu köprü ile çalışmaya başladım. Bir yandan da tanka parlak vernik attım. Köprünün tuğladan yapılma olduğunu düşünerek gövdesini kırmızı tuğla rengine boyadım. Toprak kısmını da kahverengi ile boyadım ve kurumaya bıraktım.


Tankın siyah renk ile ön yıkamasını yaptım. Tankın üzerinde çöl rengi boya olmasından ötürü ortama uygun olarak tankın üzerine açık kahverengi ile yıkama yaptım. Aynı renk ile köprüyü de yıkadım ve tuğlaların arasına biriken boya harç görünümü verdi. Köprünün yol kısmını ve korkuluklarını beton grisi ile boyadım .


Yolun üzerinde tanklar cirit attığı için bir kısım aşınmış kalan yerler ise tozlanmış olmalıydı. Sonuçta çöldeyiz ve her yerin toz olması normal. Gerçi çölde su yok köprü neden var onu da anlamadım ama yine de ben köprüyü iyice tozlandırdım.


Tozlanma işleminden sonra köprü ile olan işim tamamen bitmişti. Tanka geri dönmeliydim.


Tankın rengine dokunmadım. Yıkama işleminden sonra mat vernik ile üzerinden geçtim. Tankın üzerinde yer alan detaylar çok silikti. Anca kuru fırçalama ile parlatıp belirgin hale getirebildim.


Bildiğimiz çöl tozu ile haşır neşir olduğundan tankım da çok tozlu olmalıydı. Tüm tankın üzerine toz efekti uyguladım. Çukur yerlerde iyice toz birikimini sağladım.


Tankımı köprünün üzerine yerleştirdiğimde cidden aynı renk tonunu yakaladığımı görüp mutlu oldum. Bir tank daha tamamen bitmiş ve vitrindeki yerini alma sırası gelmişti.


Uzun zamandır aklımda olan bir kiti daha düzeltmiş olmanın verdiği huzur ile uykuya çekildim.


2 yorum:

  1. Elinize sağlık,güzel iş çıkmış.bu kiti ben de alayım :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkürler, aslında yeni öğrendiğim zamanlarda yaptığım bir modeldi.

      Sil