21 Ekim 2015 Çarşamba

1/35 I Semovente M40-75/18 I Tamiya


Yaptığım tüm maketlerin Alman, Rus, Amerikan olduğunu fark ettim ve farklı bir ülkeden bir tank yapmayı planladım. Tamiya'nın 1/35 boyutlarındaki İtalyan tank modeli Semovente M40 bu iş için en uygun modeldi. Hemen modelizmo.com'dan satın aldım ve modelimin yapımına giriştim.
Aslına bakılırsa şu ana kadar karşılaştığım en kalitesi düşük tank modeliydi. Nedense diecast gövde tercih etmemişti Tamiya bu modelde. Bu nedenle de çok hafif bir maket olacaktı. Yine de yapımına başladım.
Maketi birleştirirken fark ettim ki iç dizaynı ayrıntılı yapılmıştı. Bu nedenle yapım aşamasında boyama yapmam daha mantıklı olacaktı. Ben de rengi kahverengi olan maketi gri astar ile boyadım öncelikle. İç kısmı birleştirmeden önce küçük parçaları boyadım. Bunu yapmak gerçekte çok zevkliydi. Beyaz renk ile griyi ancak 3 kat boyamadan sonra kapatabildim.
Oturak kısımlarını kahverengi ile boyadıktan sonra tank mermilerinin tabanlarını sarı ile belirginleştirdim. Metal kısımları meralik renge boyadım ve gövdeye oturttum.
Gövde bittikten sonra sıra tekerlekleri birleştirmeye geldi. Bu sırada fark ettimki aracın tekerlekleri monte edildiğinde dönebilecek ve palet hareket edebilecek. Bu özellik beni daha da heyecenlandırdı. Çekiç tekerleklerini birleştirdikten sonra süspansiyonları birleştirdim.
Süspansiyonları da hazırladıktan sonra çekiş tekerleklerini monte ettim. Bu kısım beni çok zorladı. Sağ tekerlek rahat dönerken sol tekerlekte fazla kaçırdığım yapışkan yüzünden ağır dönüyordu ve bir süre sonra dönmez hale geldi. Söküp tekrar kazıyıp yeniden yapıştırmam gerekti. Süspansiyonları da taktıktan sonra gövdeyi birleştirmeye geçtim.
Tankın tüm detaylarını birleştirmeden önce boyamayı planladığımdan tank gövdesini çöl sarısı ile boyadım. Boya sonrası tekerlekler dönmeyi bıraktılar. Yapışık kısımları çevirerek açmam gerekti. Tankı boyalarının kuruması için bekletmeye başladım.
Tekerlekleri birleştirdikten sonra sıra boyaya son rötuşları yapmaya gelmişti. Antrasit grisi ile tekerleklerin paletlere temas eden yüzeylerini boyadım. Bu aşama ince çalışmak gerektiğinden çok uzun sürdü.
Tekerleklerin işi bittikten sonra paleti yerine oturtum. Paleti de gri antrasit ile boyadım. Yere temas eden palet kısımlarını metalik renk ile kuru fırçalama ile belirginleştirdim.
Çekiş tekerleklerinin dişli kısımlarını palet tarafından aşınacağı için metalik renk ile boyadım. Paletin bu aşamada dönebilmesi gerekiyordu. Fakat palet oldukça gergin olduğundan dönerken tekerleklere çok basınç yapıyordu. Palet el ile dönerken yüzey ile temas ederken dönmeyi bırakıyordu. Yine de dönen bir palete sahip olması güzel bir özellikti.
Tekerlek ve paletlerin de yerleştirilmesi ile sıra maket ile beraber verilen figürleri boyamaya gelmişti. Figürlerin sürücü olanını boyamaya başladım.
Figürün üniformasını haki renkte boyadım ve kurumasını bekledim. Daha sonra cilt ve saçları boyadıktan sonra göz küresini belirginleştirdim. Tamamen kuruyan figürü tankın sürücü koltuğuna oturttum.
Sürücüyü de yerine oturtmakla beraber aracın iç kısmını da bitirmiş oldum. Gövdenin üst ve alt kısımlarını birbiri ile birleştirdim. İki parça birbirine tam olarak oturdu. Fakat çok önemli bir sorun vardı.
Aracın gövdesinin üst kısmı kapalı renkte iken alt kısmı açık renkte boyanmış gibi duruyordu. Üst kısmı daha ince kum sarısı ile tekrardan boyadım. Artık gövdenin üzerine kürek,yedek tekerlek gibi parçaları eklemekteydi sıra.
Gövdenin üzerinde yer alan detaylar oldukça fazla ve detaylıydı. Bunları tanka yerleştirmeden önce boyayarak yerlerine yapıştırdım. Genel olarak gövde ile aynı renk olduklarından bu kısımlar bana çok zorluk çıkartmadılar.
Sırada hareketsiz taret ve topu yapmaya gelmişti sıra. Semovente havan topu benzeri, etkin bir topa sahipti ve model üzerinde bu top oldukça detaylı olarak işlenmişti. öncelikle topun parçalarını birleştirdim.Sonrasında iç kısmını metalik renge dış kısmını ise tank ile aynı renge boyadım. Uçta yer alan namlu ağzını yine metalik renkte boyadım. Topu tarete yerleştirdikten sonra tareti tank ile birleştirmeye geldi sıra.
Taret tankın üzerine tam oturdu. Yerine sabitledikten sonra üst kapakları açık bir şekilde yerine yerleştirdim. Daha sonra makineli tüfeği metalik ve antrasit grisini karıştırarak boyadım. Işıklar ve periskopu da yerleştirince taret ile olan işim bitti.
Artık dış detaylara eğilmenin zamanı gelmişti. Öncelikle ön kısma çeki halatını yerleştirdim. Çeki halatını da metalik ve antrasit gri karışımı ile boyadım. Kum torbalarını gövdenin ön kısmına oturttum. Taretin ön cephesine de paletin artan parçalarını yerleştirdim.
Aracın arka kısmında sadece egzosları eklememiştim. Egzosu paslı görünüme gelicek şekilde boyadım ve yerine yerleştirdim.
Bundan sonra sıra taretin yan cephelerine benzin bidonlarını eklemeye gelmişti. Sol tarafa 3 tane sağ tarafa da 2 tane benzin bidonunu tutturdum. Artık maket tamamlanmıştı ve sıra kamuflaj ve eskitmeye gelmişti.
Tankın öncelikle üzerine parlak renkte vernik attım. Bu şekilde kaygan bir yüzey oluşturmuş oldum. Sonrasında da yıkama iştemine geçtim. Erhan Atalay'dan aldığım bilgileri uygulama zamanı gelmişti. Yıkama işlemini parlak vernik sonrası yapınca kaygan yüzeyde kayan boya damlaları çıkıntıların çevresinde ve oyuk kısımlarda birikecekti.
Fakat sanırım boyayı tam sulandırmadığımdan şerit şeklinde bir birikim oldu. Yıkama sonrasında sıra mat vernik atmaya gelmişti.
Bu işlemden önce biraz eskitme yapmak için aracın kenarlarına aşınma efekti verdim. Fakat bunu fırça ucuyla yaptığımdan biraz yapay durdu. Bundan sonra sünger kullanmalıyım.
Aracın eskitme efektinden sonra üzerine bol miktarda çöl tozu ve toprak efekti uyguladım. Aracın top kısmını barut tozu efekti ile kapladım.
Paslandırdığım egzos çıkışlarını bir de egzos gazı ile kapladım. Kurum efekti aslında tamamen aracın arka kısmını kaplamıştı ilk yaptığımda.
Ama son kat mat verniği attığımda hem toz efektleri hem de kurum efektleri kayboldu. Ön tarafta yer alan palet parçalarının üzerinde yer alan tozlar tamamen gitti. Paletler de toz gidince ortada tertemiz kaldı.
Sıkıntıyı çözmek için bir kez daha toz uygulaması yapacaktım ama bundan vazgeçtim. Bunun yerine tank için paletler üzerine biraz pas efekti uygulamanın daha mantıklı olacağını düşündüm. Kenarları aşınan üzeri tozdan siyahlaşan bir tankın paletleri temiz kalmamalıydı.
Tankı bitirdim ve vitrindeki yerine kaldırdım.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder