21 Ekim 2015 Çarşamba

1/48 I KV-1 I TamiyaŞu ana kadar çok sayıda KV bazlı tank yapmıştım. Bunlar KV-1S, KVT ve KV-2'ydi ve üç makette 1/72 boyutundaydı. Bu sefer elimde 1/48 boyutunda bir Tamiya kiti vardı. Artık bu modelin yapımına aşina olmuştum. Gözüm kapalı dahi birleştirebilecek kadar tecrübeye sahip olmuştum. Modeli birleştirmeye heyecanla başladım.


Kitin gövdesinin alt parçası metalden yapılmıştı. Bu makete ağırlık katıyordu ve daha gerçekçi bir izlenim yaratıyordu. 


Maketin öncelikle tekerleklerini birleştirdim ve hepsini tek tek zımparaladım. Üzerlerinde aslında çok da fazla kalıp artığı yoktu. Tamiya modellerinin plastiklerinin sertliği zaten hoşuma gidiyordu. Tüm tekerlekleri zımparaladıktan sonra gövdeye monte ettim. 


Paletlerin birleştirilmesinin beni zorlayacağı belliydi. Ama bu şekilde bakla dilim paletler tanka daha gerçekçi hava verdiğinden pek de bu konuda şikayetçi değildim. önce üst palet parçasını eklemem hata oldu ve sol parça sağ tarafa göre biraz daha yapay durdu.


Paletlerin birleştirilmesinden sonra üst gövde parçasını vidalar ile alt parçaya monte ettim. Tankın üstünde yer alan alet kutuları, ışıklar ve makineli tüfekleri yapıştırdım. Sonunda gövde tamamen bitmişti.


Sırada taret vardı. Tareti birleştirmek çok da zor olmadı. Sadece topun oynar kısımlarını yerine oturtmak biraz zaman aldı. Onun dışında üstte yer alan kapağı açık olarak konumlandırdım. Bu da tanka derinlik kattı.


Bir sonraki aşamada tankın taretini yerine oturttum. Açıkçası bu kadar iyi oturmasını beklemiyordum. Taret gövde üzerinde çok rahat hareket edebiliyordu. 


Sırada aracı boyamak vardı. Aracı Rus Yeşili ile tek renk boyadım. Aslında her zaman tek düze boyamak büyük hatadır. Ama eskitme ile tankı tamamen değiştirmeyi düşündüğümden arada açık koyu farkı yaratmakla çok uğraşmadım. Tankın arkasında yer alan kırmızı ışık o bölüme hareket kattı.


Tankın paletlerini antrasit-siyah karışımı ile boyadıktan sonra tankın dış görünüşü iyice belirginleşti. Tankın çeki halatını da metalik renge boyayıp yerine yerleştirdim. Boyama kısmı bu şekilde son bulmuş oldu.


Boyama bitince tankın üzerine dekalleri yapıştırmaya geldi sıra. Bu sefer slogan yazmak yerine tankın üzerinde birlik işareti ve numara yazsın istedim ve buna uygun dekalleri yapıştırdım. Sırada artık yıkama - eskitme vardı.


Yıkama için öncelikle yeni aldığım yeşil araçlar için kahverengi yıkama sıvısını kullandım. Tankın rengi bir miktar daha kapandı ama yine de eskiye göre güzel bir yıkama oldu. Sonrasında paletler için yıkama sıvısı ile paletleri de yıkadım ve bitirdim. 


Bir doz mat vernik sonrasında aracın eskitmesine geçtim. Öncelikle açık ve koyu renkli pas sıvıları ile aracın çukur yerlerini doldurdum. Böylece biraz daha kullanılmış gibi bir görünümü oldu tankın. Açık renk pas sıvısını daha fazla kullandım. Bu şekilde biraz daha renk açılmış oldu.


Kuru fırçalamayı metalik renk ile yaptım. Öncelikle paletlerin sürtünen kısımlarını belirginleştirdim. Aracın yan tarafında bulunan çıkıntıları ve silahları da kuru fırça ile belirginleştirdim. Tüm sivri kenarların üzerinden geçerek bu bölümü de bitirdim. 


Sırada partikül eklemek vardı. Hobimaket.com forumunda bana tavsiye edilen terebentin ile pastel boya uygulamasını denemeye karar verdim. Önce terebentin temin ettim. İnternetten aldım ama gelmesi bayağı uzun sürdü. Sonrasında pastel boya aldım ve ufalayarak terebentin ile karıştırdım. Sanırım çok fazla uygulamışım her yer toz oldu.


Yine terebentin ile fazlalıkları aldıktan sonra tankın yapımını bitirdim. Şimdi kontrol edince anladım ki tankın is efekti ve egzosların paslanmasını unutmuşum. Artık müdahale etmek için çok geç. 


KV-1 gibi en sevdiğim tankın bir modelini daha bitirdim ve tankımı vitrine kaldırdım. Fark ettimki vitrinde yer kalmamış. Yeni bir tane almak farz oldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder